„Zdarzyło się w Polsce. Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów” – G. Bąkiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła – recenzja


Historia może być przyjemna także dla dzieci! Aby ich do tego przekonać wystarczy sięgnąć po kolejną książkę historyczną wydawnictwa Literatura, która poświęcona jest czasom panowania dynastii Jagiellonów.

od-morza-do-morza-1„Książki z serii «A to historia!» dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń”. – taką zapowiedź autorów możemy znaleźć na książkach z serii Zdarzyło się w Polsce. Obiecują nam wiele i zdecydowanie mają powód do tego, aby czuć się pewnie. Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów to druga książka serii, która zabiera czytelników w niezwykłą podróż w głąb historii naszego kraju. A ta okazuje się być bardzo interesująca.

Tym razem autorzy zapraszają nas na wycieczkę do czasów panowania dynastii Jagiellonów. Czego dowiedzą się z książki czytelnicy? Między innymi tego, w jaki sposób upadł zakon krzyżacki i jak zmarł Zygmunt August. Poznamy także postać królowej Bony i innych wybitnych osobistości, a wszystko oczami zwykłych ludzi, na których najbardziej wpływały rządy kolejnych władców. To historie o tym, jak radzili sobie z kolejnymi zmianami i jak widzieli oni koronowane głowy, których zdarzało im się nie rozumieć.

Książka zawiera wiele kolorowych rysunków. Na każdej stronie znajdują się piękne ilustracje autorstwa Mikołaja Kamlera, przyciągające wzrok i wprowadzające najmłodszych czytelników w niezwykłą, historyczną atmosferę. Atutem jest także twarda oprawa i idealnie dobrany rozmiar czcionki, dzięki czemu naszym dzieciom będzie się dobrze i wygodnie czytać.

Na uwagę zasługują także znajdujące się na końcu książki noty historyczne, w których wytłumaczone są wszystkie trudniejsze pojęcia takie jak „kurhan„, „inkaust„, czy ”pryncypał”, tak więc nasze dzieci będą mogły poznać wiele ciekawych słów, które nie są już na co dzień używane.

Podsumowując, Od morza do morza to wciągająca nie tylko dzieci i młodzież, ale także starszych czytelników książka, która zaciekawi i wiele nauczy. Trudno wyobrazić sobie lżejszą lekcję historii, tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czytać i czekać na pozostałe tomy z serii.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ ciekawe przedstawienie tematu

+ duża dawka wiedzy historycznej zawarta w przyjemnych opowiadaniach

+ piękne ilustracje

+ twarda oprawa

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Zdarzyło się w Polsce. Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów

Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła

Wydawca: Literatura

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7672-451-5

Liczba stron: 207

Okładka: twarda

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz