Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej


Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Za podjęciem uchwały zainicjowanej przez posłów PiS, głosowało 349 posłów, 30 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym, ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” - brzmi fragment uchwały.

„Uroczystość koronacyjna zjednoczyła wszystkie stany i była ogólnonarodową manifestacją wiary. Akt uznający Maryję Królową Polski stał się punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie” - podkreślono.

Po obronie Jasnej Góry w czasie „potopu szwedzkiego” – 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz, składając śluby w katedrze lwowskiej, polecił Rzeczpospolitą opiece i obronie Matki Bożej, którą obrał za Królową Polski.

W roku 1717 dopełniło się królewskie ślubowanie. Decyzją Stolicy Apostolskiej pozwolono na koronację Madonny – jako pierwszej spoza Rzymu – papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Mirek pisze:

    To powinien być rok Reformacji. Koronacja obrazu, jest oczywiście czymś bardzo istotnym i ważnym dla wielu ludzi, nie miała jednak aż tak istotnych następstw w historii Polski.

  2. Bilbo pisze:

    Reformacji? A niby dlaczego?

  3. Varrens2016 pisze:

    To chyba jakis zart w XVI wieku nie doprowadzilismy do utworzenia wlasnego kosciola narodowego z polskim krolem jako jego glowa oddalismy sie w rece czarnej kontreformacji zaprzepacilismy tolerancje religijna wystarczy tu wspomniec wygnanie braci arian z polski nasze twarde stanie przy katolicyzmie byla jedna z glownych przyczyn upadku rzeczypospolitej szkoda ze nie nie mielismy takiego krola jak Henryk VIII w Anglii jego zamilowanie do pieknych kobiet wyszlo anglii na dobre uniezaleznila sie od papiestwa i mogla prowadzic wlasna polityke zagraniczna co zaowocowalo wspanialym imperium polski sejm obecnie jest zalosny niestety przez takich poslow Polska ciagle uchodzi za ciemnogrod XXI wieku

Zostaw własny komentarz