„Królowe rywalki” – N. Goldstone – recenzja |
Dwie wielkie królowe, które znał cały świat. Kobiety, które pomimo upływu kolejnych stuleci wciąż fascynują, wzbudzają podziw i wywołują kontrowersje. Matka i córka. Co tak naprawdę je łączyło i jak bliskie sobie były?
Recenzowana pozycja autorstwa Nancy Goldstone opowiada historię dwóch wybitnych królowych – Katarzyny Medycejskiej i Małgorzaty Walezjuszki - bardziej znanej jako królowa Margot. Wydawać by się mogło, że jako matka i córka darzyły się wzajemną miłością i szacunkiem, lecz życie na szesnastowiecznym królewskim dworze nie było tak proste i oczywiste. Nawet między dwoma tak bliskimi sobie kobietami mógł wyrosnąć mur, który z czasem stawał się nie do pokonania.
Królowe rywalki to książka niezwykle wciągająca. Osobiście nigdy wcześniej nie zaznajamiałam się bliżej z życiem królowej Margot, a znałam jedynie pobieżnie losy jej matki. Mimo to sięgnęłam po tę pozycję z dużym zainteresowaniem i sama nie spodziewałam się, że wręcz nie będę mogła się od niej oderwać. Narracja jest prosta i miła – zdecydowanie współczesna i czasami nawet pełna humoru, od którego autorka nie stroi. Jej uwagi są celne i zabawne, przez co czytelnik nie ma zbyt często wrażenia, że czyta niezwykle poważną książkę naukową, lecz przystępną dla wszystkich biografię.
Na bardzo duży plus zasługuje dokładność autorki, z jaką podchodzi do tematu. Dzięki temu nie poznajemy jedynie losów dwóch głównych bohaterek, ale także rysuje się przed nami barwny i intrygujący obraz francuskiego dworu, począwszy od panowania króla Franciszka I, teścia Katarzyny Medycejskiej. W książce poznajemy zarówno jego, jak i innych monarchów, z których spora część była dziećmi Medyceuszki. Dla polskich czytelników z pewnością miłym i interesującym akcentem jest wątek wstąpienia Henryka Walezjusza na polski tron.
W książce nie brakuje cytatów, co oczywiście ubarwia całość i nadaje jej realności. Spora ich większość to fragmenty wspomnień samej Margot, dzięki którym mamy wgląd w jej prywatne przemyślenia oraz emocje, które przeżywała na przestrzeni lat. Wspomnienia królowej były z resztą głównym źródłem informacji dla Goldstone, za co oczywiście należy się pochwała. Co ważne, w książce znajduje się sporo przypisów, które znajdują się na dole strony, dzięki czemu nie musimy ich szukać na samym końcu. W przypisach tych autorka rozwija kolejne wątki, więc możemy dowiedzieć się z nich niejednokrotnie kolejnych ciekawych rzeczy.
Dużą zaletą Królowych rywalek jest samo wydanie. Piękna, twarda okładka i liczne ilustracje wydrukowane na dobrej jakości, błyszczącym papierze, a do tego przyjemna dla oka czcionka i dobre tłumaczenie. Nic dodać, nic ująć – książkę polecam z przyjemnością.
Plus/minus:
Na plus:
+ interesujący temat
+ dokładność autorki
+ przyjemna narracja
+ ilustracje
+ twarda oprawa
Na minus:
- brak
Tytuł: Królowe rywalki
Autor: Nancy Goldstone
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-8097-013-7
Liczba stron: 524
Okładka: twarda
Cena: 55 zł
Ocena recenzenta: 10/10
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.