Piłsudski na Maderze. Najdłuższy urlop Marszałka z tragedią w tle [zdjęcia]


Z powodu pogorszającego się swojego stanu zdrowia Józef Piłsudski postanowił wybrać się na dłuższą kurację na portugalską Maderę. Spędził tam trzy miesiące, co było jego najdłuższą nieobecnością w kraju od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczej wyspie towarzyszyła mu m.in. dr Eugenia Lewicka, która była posądzana o romans z Marszałkiem. Wkrótce po powrocie do kraju popełniła samobójstwo.

Marszałek Józef Piłsudski w oknie willi „Quinta Bettencourt”

Józef Piłsudski podczas zwiedzania wyspy Madery łodzią motorową. Widoczna m.in. lekarka marszałka Eugenia Lewicka

Józef Piłsudski w samochodzie w otoczeniu osób towarzyszących m.in. lekarki Eugenii Lewickiej (stoi tyłem w samochodzie Cadillac)

Józef Piłsudski na przechadzce w okolicy Funchalu. Widoczni także m.in.: dr Eugenia Lewicka (na lewo od marszałka) i dr Marcin Woyczyński (na prawo za marszałkiem, w kapeluszu)

13 Pułk Piechoty portugalskiej stacjonujący na Maderze oddaje honory wojskowe Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Widoczni m.in.: gubernator cywilny Mario Jose Almeira, gubernator Madery płk Jose M. de Freitas, wysoki komisarz rządu na Maderze płk Silva Leal

Józef Piłsudski podczas spaceru przed willą, w której mieszkał

Józef Piłsudski układa pasjansa

Józef Piłsudski odpoczywa w ogrodzie swojej willi „Quinta Bettencourt”

Józef Piłsudski w ogrodzie swojej willi „Quinta Bettencourt”

NAC logo

Zdjęcia zostały opublikowane na podstawie wyboru materiałów z audiovis.nac.gov.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Sonia pisze:

    Słońce świeci tej cholerze... - oj było żartów z pobytu Piłsudskiego na Maderze w ówczesnej prasie.

  2. Jan pisze:

    W szkołach kazano dzieciom kupić kartki pocztowe z wizerunkiem Piłsudskiego znaczki, wpisać życzenia powrotu do zdrowia.

Zostaw własny komentarz