Instytut Pamięci Narodowej wykupi byłe katownie NKWD i UB na warszawskiej Pradze


Władze IPN poinformowały dzisiaj o wystąpieniu do Ministerstwa Finansów o dofinansowanie wykupu piwnic przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie, gdzie po wojnie mieściła się kwatera główna NKWD.

Decyzja o chęci zakupu nieruchomości wynika z niezapewnienia wystarczającej ochrony konserwatorskiej obecnie remontowanemu budynkowi.

Kamienica przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie powstała w latach trzydziestych XX w. W ostatnim okresie II wojny światowej działała w niej kwatera główna NKWD w Polsce, a w 1945 r. budynek został przekazany Wojewódzkiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. Funkcjonował on tam do 1948 r. Następnie była siedziba UB została zaadoptowana na lokale mieszkalne dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i ich rodzin.

Tablica upamiętniająca ofiary przesłuchiwane w siedzibie NKWD, a następnie WUBP przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie w latach 1944-1948. / By Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38093588

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo, ale to bardzo ważna sprawa. Aż cud, że te piwnice przetrwały po dziś dzień. Jeśli IPN-owi to się uda, to wielkie brawa.

  2. Bożena pisze:

    Przetrwały bo najpierw były pilnowane przez uboli, a później upomniało się nie stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu. Niech się uda!

Zostaw własny komentarz