Order Orła Białego dla Stanisława Mikołajczyka? PSL pisze do prezydenta Andrzeja Dudy


Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego skierował dziś do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym wnioskuje o pośmiertne nadanie Orderu Orła Białego Stanisławowi Mikołajczykowi.

Gen. Władysław Sikorski i Stanisław Mikołajczyk na ORP „Błyskawica”

Stanisław Mikołajczyk wywodził się ze wsi i ruchu ludowego, ale stał się przywódcą całej Polski. Zawsze charakteryzowała go trwałość poglądów i zasad oraz trzeźwość w ocenie faktów i szacunek dla rzeczywistości, ale bez uginania się przed nią – podkreślił we wniosku do prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Ludowcy argumentują, że nadanie Orderu Orła Białego w 70. rocznicę sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego z 19 stycznia 1947 roku byłoby symbolicznym uczczeniem wybitnego męża stanu i obrońcy demokracji.

Stanisław Mikołajczyk jest jednym z największych polskich polityków w XX wieku, który nie tylko był premierem rządu na uchodźstwie, ale również prowadził PSL, jedyną siłę opozycyjną przeciwko komunistom w sfałszowanych wyborach w styczniu 1947, po których nastąpiła klęska polskiej demokracji i początkiem totalitaryzmu - uzasadnia PSL.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Stanisław Mikołajczyk - polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powstaniec wielkopolski i ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Po śmierci Wincentego Witosa został prezesem PSL. Premier RP na Uchodźstwie. Przewodził ludowcom podczas sfałszowanych przez komunistom wyborów do Sejmu Ustawodawczego (1947). Zagrożony aresztowaniem w 1947 r. wyjeżdża z kraju do Stanów Zjednoczonych, gdzie umiera w 1966 r. Nawet po wyjeździe Mikołajczyk był szykanowany przez władze. W 1949 r. został pozbawiony polskiego obywatelstwa, a machina propagandowa przedstawiała polityka PSL jako zdrajcę interesu narodowego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Proszę, proszę. Zieloni postkomuniści nagle zaczęli nawiązywać do tradycji „mikołajczykowskiego” PSL-u. Najpierw to niech oni wezmą się za wyjaśnianie mordowania i represjonowania ludowców po wojnie przez komunistów, bo to byłby dopiero prawdziwy test dla nich. A łażenie pod pomnik Witosa czy występowanie o Order Orła Białego dla Mikołajczyka to naprawdę o niczym jeszcze nie znaczy.

Zostaw własny komentarz