Bitwa o Ławicę i Winiary. Powstańcy wielkopolscy zdobyli jeden z największych łupów wojennych w polskiej historii


Powstańcy wielkopolscy zdobywając lotnisko w Ławicy i Halę Zeppelina w Winiarach odnieśli jedno ze swoich największych zwycięstw. Zdobyty w trakcie walk sprzęt, w tym około 300 samolotów, był jednym z największych łupów wojennych w historii polskiego oręża. 

Niemiecki sprzęt lotniczy w Hali Zeppelina

Powstańcy po opanowaniu Poznania ruszyli na lotnisko w Ławicy, które było ostatnim punktem niemieckiego oporu w mieście. Zostało uroczyście otwarte w 1913 r. przez samego cesarza Wilhelma II. Atak przeprowadziły siły powstańców, składające się z trzech kompanii, plutonu strzelców konnych, oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego i służby sanitarnej. Na wyposażeniu powstańców były także dwa działa kalibru 80 mm.

Bezpośredni szturm na lotnisko poprzedziło wyłączenie prądu i zerwanie połączeń telefonicznych na lotnisku. Następnie oddano strzały z armat, jeden z nich trafił w wieżę lotniska. Równocześnie pod osłoną nocy, powstańcy przy stracie jednego towarzysza broni, w ciągu kilkunastu minut opanowali lotnisko. Udało się także opanować Halę Zeppelina w Winiarach.

Powstańcy zdobyli sprzęt wyceniany na kilkaset milionów marek. W Ławicy znajdowało się 50 samolotów gotowych do startu. Natomiast w Winiarach zdobyto 300 remontowanych lub rozebranych na części samolotów.

Zdobyty sprzęt  już 9 stycznia umożliwił pierwszy w dziejach polskiego lotnictwa nalot bombowy. Powstańcom udało się zbombardować lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Samoloty zdobyte w Ławicy brały także udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wykorzystano je w późniejszych latach do celów szkoleniowych.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Bilbo napisał(a):

    Wielki sukces.

  2. Ankman napisał(a):

    Wiadomości #dobrejzmiany o tym powiedziały?

  3. Bilbo napisał(a):

    ???

Zostaw własny komentarz