Nie żyje bokser Jan Szczepański- mistrz olimpijski z Monachium


Wczoraj, po ciężkiej chorobie, odszedł z tego świata Jan Szczepański- bokser, mistrz olimpijski i mistrz Europy w wadze lekkiej. Miał 77 lat.

Urodzony 20 listopada 1939 roku w Małczu Jan Szczepański, karierę sportową rozpoczął w klubie Pogoń Zduńska Wola, by następnie reprezentować barwy klubów Pilica Tomaszów Mazowiecki i Legia Warszawa. Już w wieku 19 lat zaczął zdobywać pierwsze medale Mistrzostw Polski, w tym złoto w kategorii lekkiej w 1962 roku. Największe sukcesy świętował na początku lat 70., bowiem w 1971 roku udało mu się wywalczyć złoty medal Mistrzostw Europy, zaś swoją doskonałą formę potwierdził rok później, sięgając po złoty krążek Mistrzostw Olimpijskich w Monachium. Na swoim koncie Szczepański miał również liczne tytuły mistrzostw Polski. Ogółem stoczył 290 walk, z czego 251 zakończyło się jego zwycięstwem. Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się pracy trenera.

Za swoje osiągnięcia sportowe został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Szczepański (z lewej) w walce z Martschem z NRD w 1960 / By Bundesarchiv, Bild 183-77364-0002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5358377

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ewa pisze:

    R.I.P.
    Wszyscy podają Pogoń Zd-Wola, ale w jakich latach? I jak się wziął w naszym mieście?

Zostaw własny komentarz