Andrzej Duda odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego


Wczoraj, w Jerozolimie, Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłego szefa Knesetu i byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa. Został on uhonorowany „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael”

Szewach Weiss, By Cezary p - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4060697

„Kiedy dzisiaj zastanawiałem się, jakie słowa powinienem wypowiedzieć, patrząc na pana profesora i patrząc na życie pana profesora, pomyślałem sobie, że jest pan synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi i może to najlepiej oddaje to, kim pan profesor jest”- mówił podczas uroczystości Andrzej Duda. Pracę byłego ambasadora określał zaś następująco: „Dało się od razu odczuć to (...), że ten ambasador to człowiek życzliwy Rzeczypospolitej, życzliwy Polakom”. Po zakończeniu służby, jak podkreślał Prezydent RP, Szwach Weiss „stał się ambasadorem Rzeczypospolitej przyjaciół”. „I co najważniejsze był pan i jest pan, panie profesorze, i wobec Polski, i wobec Polaków tym sprawiedliwym przed narodami świata, za co chciałem panu ogromnie w imieniu Rzeczypospolitej podziękować” - podkreślił prezydent.

W odpowiedzi na przyznane mu wyróżnienie sam Weiss nie krył jak ważne, symboliczne znaczenie ma miejsce przyznania orderu, czyli Jerozolima. „To, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne”. Swój order zadedykował zaś wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce. Na ziemiach polskich hitlerowcy stworzyli bowiem fabryki śmierci, co spowodowało na nich plamę krwi żydowskiej.

W swoim przemówieniu Weiss podkreślił również, że przyjmując Order Orła Białego traktuje to jak odznaczenie od wszystkich Polaków. Dodał również, że każdy z ambasadorów Izraela w Polsce zrobił coś, by „zbudować od nowa most między naszymi narodami„. Polaków i Żydów łączą nie tylko setki lat wspólnego życia na tych samym terytorium, ale też ”ta okropna tragedia, która zdarzyła się na polskich ziemiach podczas okupacji faszystowskiej”.

Szewach Weiss (5 lipca 1935 w Borysławiu) to izraelski polityk oraz profesor nauk politycznych. W latach 1992-1996 był przewodniczącym Knesetu, zaś w latach 2001-2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo dobrze.

Zostaw własny komentarz