„Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie” – G. Boyd – recenzja


Czy wiedzieliście, że pośród ludzi walczących o wolność naszego kraju były także zwierzęta? Wykorzystując swoje zdolności przysługiwały się żołnierzom. Jednym z takich wyjątkowych zwierzaków był Bing, pies, który – no właśnie – skakał na spadochronie.

Do pułku powietrznodesantowego podczas II wojny światowej należeli nie tylko ludzie, ale także psy. Wśród nich był kundel o imieniu Bing. Był on mieszańcem dwóch odmian owczarków – niemieckiego oraz szkockiego. Odbywał swoją służbę w 13 Batalionie Powietrznodesantowym, gdzie przeszedł szkolenie, a następnie skakał na spadochronie wspierając w ten sposób działania plutonu zwiadowczego snajperów.

Bing, wraz ze swoim przyjacielem o imieniu Rob, brał udział w służbie podczas D-Day, oraz w operacji przekroczenia Renu. Otrzymali wspólnie za to wysoką nagrodę – Medal Dickin, który był najwyższym odznaczeniem, jakie było przyznawane zwierzętom. To, co widział, czego się nauczył i co przeżył zostało opowiedziane w powieści Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie. Przygody dzielnego psiaka opisane zostały w pierwszej osobie, bowiem narratorem jest tu właśnie nasz główny bohater. Dzięki temu czytelnicy mają okazję poczuć, że są bliżej niego i wraz z nim odbywają tę wyjątkową służbę. Co mógł czuć wierny pies, któremu powierzono tak trudne i ważne zadania? Jak mocno związany był z ludźmi, z którymi pracował oraz z innymi psami, którym powierzono równie ważne role podczas wojny? Te właśnie odpowiedzi znajdziemy w recenzowanej książce.
Kundel Bing to opowieść piękna i poruszająca. Choć przeznaczona jest dla młodszych czytelników, to z pewnością polecić ją można także ich rodzicom i innym osobom, które zainteresuje ten temat. Nie często mamy przecież okazję czytać książki o wojnie, które prezentowane są z perspektywy zwierząt, w dodatku walczących zwierząt. Autor wspaniale tworzy nam klimat i atmosferę, jaka wówczas panowała. W związku z tym, że narracja jest prosta i lekka, a książka (przynajmniej dla starszych odbiorców) niezbyt długa, może się zdarzyć, że nie oderwiemy się od niej od pierwszej do ostatniej strony. I na pewno zrobi na nas wrażenie.

Powieść tę naprawdę warto podarować naszym dzieciom, aby mogły spojrzeć na wojnę z nieco innej perspektywy i lepiej ją zrozumieć. To książka bardzo wartościowa i pouczająca, która zostanie z nimi na dłużej. Po przeczytaniu jej warto także sięgnąć po kolejną z serii „Zwierzęta i wojna” wydawnictwa Replika, pt. Niedźwiedź Wojtek. Obie pozycje są warte naszej uwagi.

Na pochwałę zasługuje piękne wydanie książki: twarda oprawa, ciekawe ilustracje i fotografie, które przykuwają uwagę. Sporej wielkości czcionka ułatwia lekturę dzieciakom.

 

Plus minus:

Na plus:

+ temat

+ pomysł
+ ilustracje i fotografie

+ twarda oprawa

+ narracja

Na minus:

- brak

 

TytułKundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie

Autorzy: Gil Boyd

Wydawca:  Replika

Data wydania: 2016

Okładka: twarda

ISBN: 978-83-7674-562-6

Liczba stron: 128

Cena: 29,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Patrycja Grempka

Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz