Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa


W najbliższą sobotę w Wierzchosławicach odbędą się uroczystości upamiętniające 143. rocznicę urodzin Wincentego Witosa. Polskie Stronnictwo Ludowe chce przy tej okazji przypomnieć o 70. rocznicy sfałszowanych przez komunistów wyborów do Sejmu Ustawodawczego. 

21 stycznia wypada 143. rocznica urodzin Wincentego Witosa, męża stanu, przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Polski. W trakcie II wojny światowej odmówił Niemcom utworzenia w Polsce kolaboracyjnego rządu. Po wojnie nie wziął udziału w rozmowach moskiewskich w sprawie utworzenia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

Podczas sobotnich uroczystości zostanie także upamiętniona 70. rocznica sfałszowanych przez komunistów wyborów. 19 stycznia 1947 r. w atmosferze terroru przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego. W wyniku represji aresztowano 60 tys. lokalnych działaczy i sympatyków PSL, a 200 zostało zamordowanych przez tajne bojówki PPR i UB. Oficjalne wyniki dały ludowcom zaledwie 10 proc. poparcia. Historycy mówią o rzeczywistym wyniku na poziomie nawet 63 proc.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 złożeniem kwiatów na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.
Delegacje przejdą następnie do miejscowego Centrum Kultury Wsi Polskiej. Gości przywita prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który otworzy wystawę „Sfałszowane wybory 1947”. Następnie naukowcy i historycy opowiedzą o wydarzeniach sprzed 70 lat.

Po godzinie 12.00 zaplanowany jest panel dyskusyjny „Spotkanie pokoleń”. O swoich wspomnieniach będą mówili członkowie rodzin działaczy ludowych.

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub poprosić nas o patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    IPN stworzył portal internetowy dotyczący sfałszowanego referendum ludowego w 1947 r., a przy okazji przypominający o mordach i prześladowaniach członków i działaczy mikołajczykowskiego PSL. Obecne postkomunistyczne PSL domaga się Orderu Orła Białego dla Mikołajczyka (popieram), ale o mordach komunistycznych milczy. I to jest najlepszy dowód na ich zafałszowane pochodzenie - to zwyczajne komuchy, a nie prawdziwi ludowcy.

  2. Adam Szołtys pisze:

    Tylko że nadal nie uległ kasacji wyrok z tzw. Procesu Brzeskiego ciążący na Witosie. Przydałoby się aby rząd ten problem wreszcie rozwiązał.

Zostaw własny komentarz