Plac apelowy po KL Gusen „zabytkiem miesiąca” w Austrii


Plac apelowy byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen w Austrii został uznany przez federalny urząd konserwatora zabytków Republiki Austrii w styczniu 2017 r. za „zabytek miesiąca”. Tytuł ten przyznawany jest od 1999 r. najważniejszym i najcenniejszym obiektom w tym kraju.

W październiku ubiegłego roku plac apelowy po KL Gusen - jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie drugiej wojny światowej – został wpisany do rejestru zabytków Republiki Austrii. Oznacza to objęcie tego terenu, znajdującego się obecnie w rękach prywatnych, ochroną konserwatorską, która pozwala zapobiec niekontrolowanym przekształceniom tego miejsca.

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Wiedniu w lipcu ubiegłego roku austriacki parlament zmienił treść ustawy dotyczącej KL Mathausen-Gusen. Paragraf 2 tej ustawy rozszerza odpowiedzialność polityczną i finansową Republiki Austrii z jedynego obozu wymienionego z nazwy KL Mauthausen także na KL Gusen oraz ok. 50 wymienionych z nazwy podobozów, których lista znalazła się w ustawie, również na wniosek polskiej strony.

W maju 2016 r. MKiDN zostało powiadomione o dewastacji terenu dawnego obozu Gusen. Do Austrii udała się polska delegacja, której przewodziła wiceminister Magdalena Gawin. Celem wizyty było m.in. powstrzymanie niszczenia pozostałości po KL Gusen.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Wielki nasz sukces. Brawo.

Zostaw własny komentarz