Nowe dokumenty opublikowane przez IPN ze zbioru zastrzeżonego


 Instytut Pamięci Narodowej ujawnił 6 467 jednostek archiwalnych z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Historycy oraz zainteresowani będą mogli zapoznać się z dokumentami dotyczącymi gen. Ryszarda Kuklińskiego oraz oficerów polskiego wywiadu działających „pod przykryciem”.

Archiwalia będą dostępne dla każdego kto złoży odpowiedni wniosek. Również wkrótce ujawnione akta zostaną umieszone w ipnowskiej aplikacji „Cyfrowe Archiwum”.

Przypominając, opublikowana dzisiaj dokumentacja została odtajniona 2016 r. Aktualnie pracownicy IPN oraz funkcjonariusze Policji, ABW, AW, SKW, SWW i pozostałych służb wspólnie badają akta znajdujące się w „zbiorze zastrzeżonym”, w celu dalszego ujawnienia nowych archiwaliów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Cóż, III RP w pełni. Od kilku lat korzystam naukowo z akt IPN, przygotowując artykuły. W zbiorze zastrzeżonym były np. akta zwalczania przez polską bezpiekę NTS, czyli organizacji emigracyjnej „białych” Rosjan - po co? dlaczego? Bo tak sobie służby, w tym przypadku wojskowe, zadecydowały. Fajnie byłoby, żeby PiS rozliczył tych funkcjonariuszy cywilnych i wojskowych służb specjalnych, którzy podejmowali tego typu decyzje. Tak, jak minister Ziobro rozlicza prokuratorów za aferę Amber Gold.

Zostaw własny komentarz