Nowy komiks historyczny powstał przy współpracy Wydawnictwa Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego


Bradl to nowa seria komiksów oparta na losach wojennego szpiega, Kazimierza Laskowskiego „Bradla”, który był błyskotliwym inżynierem. Na czas wojny został on zarówno konspiratorem, jak i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. 25 stycznia 2017 roku komiks trafił do sprzedaży.

Autorami komiksu są Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki. Losy Kazimierza Leskiego „Bradla„- asa polskiego wywiadu, który miał tak bogaty życiorys, że własną biografię zatytułował ”Życie niewłaściwie urozmaicone”, stały się kanwą dla serii historycznych komiksów.

Bohater przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł„ i ORP ”Sęp”, uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie. Właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji. Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych – był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów, a także wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy.

Pierwszy tom serii komiksowej „Bradl” został wzbogacony o wstęp historyczny prof. Alexandry Richie, autorki książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”. Dodatkowo uzupełniają go również szkice poszczególnych kadrów i bohaterów oraz posłowie pióra scenarzysty Tobiasza Piątkowskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Minister Gliński chce hollywoodzkiego filmu fabularnego - no to ma gotową historię na tacy.

Zostaw własny komentarz