73. rocznica Akcji Bojowej „Kutschera”


1 lutego 2017 r. w Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 73. rocznicy Akcji Bojowej „Kutschera”. Weźmie w nich udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Urząd jest współorganizatorem obchodów.

Wizyta Heinricha Himmlera w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1941 roku. W długim płaszczu ówczesny Gauleiter Karyntii Franz Kutschera

1 lutego 2017 r.

godz. 11:00 – złożenie kwiatów przy kamieniu w Alejach Ujazdowskich 23, w miejscu Akcji

godz. 11:30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu rozstrzelania warszawiaków 2 lutego 1944 r. (al. Ujazdowskie przy ul. Chopina)

godz. 12:45 – złożenie kwiatów pod tablicą ku czci lekarzy, którzy operowali żołnierzy Batalionu „Parasol” rannych w akcji (Szpital Praski pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, ul. Solidarności 76)

godz. 13:00 – zrzucenie dwóch wiązanek kwiatów z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w miejscu skoku do Wisły „Juno„ i ”Sokoła”

godz. 13:30 – złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał „Lot” (ul. Słowackiego 38/46)

godz. 14:30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy (Piastów, ul. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”)

Akcja „Kutschera„ była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru – dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę. Zamachu dokonali żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” 1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. W walce i wskutek odniesionych ran zginęło czterech jego uczestników: Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Marian Senger „Cichy”, Zbigniew Gęsicki „Juno” i Kazimierz Sott ”Sokół”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz