Mars sarmacki, czy Goliat szwedzki - 361. rocznica Bitwy pod Gołębiem


18, lub jak podają inne źródła, 19 lutego 1656 r. w rejonie ujścia Wieprza do Wisły, oddziały wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego zmierzyły się z armią szwedzką, dowodzoną przez Karola X Gustawa. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako „Bitwa pod Gołębiem”.

Choć Polacy tym razem musieli ustąpić przeważającym liczebnie oddziałom szwedzkim, historycy przyjmują, że bitwa zapoczątkowała etap długotrwałych walk całego narodu a więc wszystkich stanów o wolność, prawa i granice Królestwa Polskiego pod berłem Jana Kazimierza.

Z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem, w dniu 19 lutego 2017 r. (niedziela) o godz. 12:00 w Kościele parafialnym w Gołębiu zostanie odprawiona uroczysta Msza Św., po której odbędzie się widowisko historyczne pt. „Mars sarmacki, czy Goliat szwedzki - Rzecz o Potrzebie Gołębskiej Anno Domini 1656”. W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne – Lubelska Chorągiew Husarska oraz Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. Będzie to wyjątkowa okazja do obejrzenia, odtworzonego z największą starannością, oręża wojsk polskich z czasów Potopu Szwedzkiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Arcybiskup Metropolita Lubelski oraz Minister Obrony Narodowej.

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz