Instytut Pamięci Narodowej otwiera w Krakowie „Przystanek Historia” |
Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej przy udziale prezesa IPN dra Jarosława Szarka otwiera Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Inauguracja działalności Centrum odbędzie się 23 lutego o godzinie 14.00 w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN przy ul. Dunajewskiego 8 (na rogu z ul. Garbarską).
Celem placówki będzie popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Co miesiąc zaprezentowane zostaną nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty. Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli. Na „Przystanek” przenosi się również z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Krakowska Loża Historii Współczesnej. W Centrum znajdzie się także czytelnia oraz księgarnia.
Krakowski Przystanek Historia rozpocznie działalność prezentacją pierwszego – po pięcioletniej przerwie – numeru „Biuletynu IPN”, będącego, wbrew skromnemu tytułowi, ważnym periodykiem historycznym, nim zaprzestano jego wydawania po tragicznej śmierci ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki.
„Biuletyn IPN„ powraca w nowej szacie edytorskiej, przynosząc bogatą i zróżnicowaną pod względem tematycznym i redakcyjnym zawartość. W premierowym numerze znajdują się m.in. artykuły o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN, w tym o dokumentach wywiadu PRL w Rzymie, fragmenty nieznanego do tej pory pamiętnika babci „Inki„, dzieje wojen skawińskiej rodziny Majdzików z komuną, eseje, świadectwa, komentarze, recenzje. W prezentacji nowego oblicza pisma udział wezmą autorzy oraz członkowie kolegium redakcyjnego ”Biuletynu IPN”, w tym redaktor naczelny Jan M. Ruman.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Super. Oby więcej takich placówek popularyzatorskich.
Mam nadzieję, że spełni swoją misję owa „placówka popularyzatorska”. Będzie też bardziej otwarta dla osób „spoza środowiska”.Będzie pogłębiała znajomość polskich dziejów wśród społeczeństwa.
Proponuję poczytać na pokrewne tematy z tego terenu:
file:///E:/R%C3%B3%C5%BCne/Moje%20%C5%BCycie%20i%20samolot%20%201%20marca%20dzie%C5%84%20%C5%BBo%C5%82nierza%20Wykl%C4%99tego.htm