„II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Polska Ludowa” 1944-1989. Geneza – Stabilizacja – Kryzys – Upadek” - zaproszenie


W związku z upływem niemal 28 lat od przełomowych dla historii naszego kraju wydarzeń roku 1989,
które nastąpiły po niemal pięćdziesięcioletniej historii rządów komunistycznych, potocznie określanych terminem Polska Ludowa, konieczna jest naukowa refleksja dotycząca tego wyjątkowego okresu historycznego. Zagadnienie to stanowi naczelny powód, dla którego organizowana jest niniejsza konferencja naukowa, która odbędzie się 20 maja 2017 roku w Lublinie.

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Polska Ludowa„ 1944-1989. Geneza – Stabilizacja – Kryzys – Upadek” to wyjątkowe wydarzenie, którego głównym celem jest integracja środowiska naukowego, ale przede wszystkim rzetelna, akademicka dyskusja, dotycząca ponad pięćdziesięcioletniego okresu w historii Polski, od końca II Wojny Światowej, aż do wydarzeń grudnia 1989 roku. Przedstawiciele wielu dziedzin nauki podejmą próbę krytycznego oglądu tego tematu w celu nowoczesnego spojrzenia na tę problematykę.

Historia PRL-u od wielu lat jest przedmiotem badań i sporów naukowców z przeróżnych dziedzin nauki, którzy prezentują niezwykle ambiwalentne stanowiska w szeroko zakrojonym dyskursie naukowym. Lata 1944-1989 są przez jednych uważane za bardzo wartościowy okres, nie tylko w najnowszej historii Polski, lecz także w wymiarze globalnym. Znaczna część intelektualistów sądzi jednak, iż ten wyimek z ponad tysiącletniej historii naszego kraju jest synonimem regresu zarówno w wymiarze stricte politycznym jak i przede wszystkim społeczno-kulturowym, czego skutki możemy oglądać obecnie, w czasie tzw. IV RP.

Historia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nieustannie oddziałuje na rzeczywistość, w której obecnie egzystujemy, jak również stanowi nadzwyczaj interesujący zakres badawczy. Podczas Konferencji pracownicy naukowi, doktoranci, studenci oraz pasjonaci nauk humanistycznych i społecznych będą mieli okazję wymienić się wiedzą, doświadczeniem, a także nakreślić nowe płaszczyzny badawcze związane z historycznym, społecznym, kulturowym oraz antropologicznym wymiarem omawianego zagadnienia.

Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wysłuchania wykładów zaproszonych gości i innych uczestników wydarzenia, a ponadto wygłoszenia własnego wystąpienia ustnego oraz wydania rozdziału w monografii naukowej. Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej wydarzenia do 11 kwietnia 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.konferencja-polskaludowa.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Amar pisze:

    Znaczna część intelektualistów sądzi jednak, iż ten wyimek z ponad tysiącletniej historii naszego kraju jest synonimem regresu zarówno w wymiarze stricte politycznym jak i przede wszystkim społeczno-kulturowym, czego skutki możemy oglądać obecnie, w czasie tzw. IV RP.(cyt.)Czy zatem możliwość pracy i edukacji a co za tym idzie godnego życia było przejawem regresji?Czy możliwość korzystania z teatru,kina czy różnych imprez kulturalnych bo bilety były tanie to regres?Czy zlikwidowanie posanacyjnej spuścizny analfabetyzmu to był regres?To dzisiaj przezywamy regres deptania godności człowieka, kiedy człowiek człowiekowi wilkiem a klasa polityczna to Bizancjum.

  2. Bilbo pisze:

    Przejście z gospodarki kapitalistycznej w okresie międzywojennym do gospodarki centralnie sterowanej w okresie powojennym to jednak był regres (choć rozłożony w czasie). O względach politycznych nie będę, oczywiście, wspominał.

Zostaw własny komentarz