73. rocznica zagłady Polaków, mieszkańców Huty Pieniackiej


Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych weźmie udział w obchodach upamiętniających 73. rocznicę zagłady mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka.

Pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej, w obrysie murów kościoła, do którego spędzono mieszkańców by potem ich wymordować / Stanisław i Andrzej Tomczakowie, fot. CC-BY-SA 3.0

Uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka odbędzie się 26 lutego 2017 r. na Ukrainie przy pomniku postawionym w miejscu gdzie była polska wieś. Delegacja Urzędu złoży też hołd polskim obrońcom Lwowa.

Ukraina, 26 lutego 2017 roku

Huta Pieniacka

  • godz.12:00 – uroczystości w Hucie Pieniackiej ku czci pomordowanych Polaków połączone z modlitwą ekumeniczna i złożeniem kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym ludobójstwo

Lwów

  • godz. 16:30 – złożenie kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich
  • godz. 18:00 – msza święta w Katedrze Lwowskiej

Huta Pieniacka

Nad ranem 28 lutego 1944 r. wieś została ostrzelana z broni maszynowej i moździerzy. Następnie wkroczyły do niej dowodzone przez niemieckiego oficera formacje policyjno-wojskowe, w których składzie znajdowali się Ukraińcy. Polska samoobrona wiedząc o planowanej akcji postanowiła nie podejmować działań. Zdecydowano, że uzbrojeni mężczyźni zbiegną do lasu, pozostawiając we wsi głównie kobiety, dzieci i mężczyzn w podeszłym wieku. Liczono, że po dokonanej rewizji mieszkańcy nie będą poddani większym represjom.

Po wkroczeniu napastników część mieszkańców została rozstrzelana na cmentarzu, pozostałych spędzono do kościoła skąd po kilkanaście osób wyprowadzano do stodół, zamykano i podpalano. Próbujących uciekać mordowano w bestialski sposób. Dobytek mieszkańców – bydło, rzeczy, zboże – zrabowano. Zginęło 1200-1500 osób, mieszkańców Huty Pieniackiej, a także uciekinierów z pobliskich wsi.

W 2005 r. na środku wielkiej polany, w miejscu straszliwej zbrodni odsłonięto pomnik upamiętniający ludobójstwo. W lutym 2009 roku hołd zamordowanym Polakom oddali prezydenci Polski i Ukrainy, Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Wasyl pisze:

    kto będzie reprezentował władze ukrainskie w 73 rocznice rzeżi mieszkanćów Huty Pieniackiej . Uważam ze to powinien być prezydent ukrainy oraz prezydent Polski

Zostaw własny komentarz