„Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej” – A. B. Żuk – recenzja


Broń palna fascynuje. Przyciąga. Politycy sprzeczają się, co do umożliwienia szaremu Kowalskiemu posiadania jej do samoobrony, pasjonaci chodzą na drogie strzelnice, a mole książkowe zaczytują i rozkoszują takimi dziełami, jak Encyklopedia Aleksandra Żuka.

Pośród miłośników broni palnej dwie książki Rosjanina – Karabiny, karabinki i pistolety maszynowe oraz Rewolwery i pistolety – są pozycjami podstawowymi, a w czasach ich gorszej dostępności stały się wręcz wyznacznikiem statusu ich posiadacza. Dostrzega to sam Leszek Erenfeicht, jeden z najwybitniejszych polskich bronioznawców we wstępie do polskiego wydania znakomitej, choć leciwej już, Encyklopedii. Tom został opublikowany w Związku Radzieckim w 1983 r., po czym kolejne lata zaowocowały wznowieniami, uzupełnianymi o najnowsze konstrukcje. Wydanie polskie ukazało się jednak dopiero w 2014 r. nakładem Bellony, co zwieńczyło dwudziestoparoletnie starania.

Pozycja już na pierwszy rzut oka sprawia imponujące wrażenie. Piękna twarda oprawa z kolorowymi zdjęciami najsłynniejszych pistoletów i rewolwerów na tle stalorytów Żuka i pokaźna objętość 645 stron zachęcają do zmierzenia się z zawartością. A jest się z czym mierzyć. Wspomnę tylko, że zastosowano papier o wysokiej gramaturze i dużej jasności, co z jednej strony świetnie kontrastuje z grafikami, a z drugiej nieco męczy wzrok. Ale kto by się przejmował takimi drobiazgami, kiedy ze szklanką dobrego trunku będzie wertował Encyklopedię w przytłumionym świetle lampki lub kominka.

Tekst podzielony został na zaledwie siedem rozdziałów, z których największy, poświęcony współczesnej broni krótkiej, liczy niemal 500 stron (!). Pozostałe omawiają historię rozwoju broni krótkiej, jej funkcjonowanie, kompaktowe pistolety maszynowe i amunicję. Interesujące jest, że historii, problematyce działania pistoletów i technikom użytkowania poświęcone jest dość dużo miejsca, bo aż 60 stron, jednakże bibliografia, jak na złożoność i szerokość podjętego tematu, jest bardzo skromna, mieszcząc się na zaledwie jednej stronie. Takiemu klasykowi można to jednak w zupełności wybaczyć.

Przyznać należy, że Encyklopedia nie jest albumem, choć tak na pierwszy rzut oka może się wydawać. To rzetelne dzieło przekazujące ogromną i złożoną wiedzę na temat jednej z najciekawszych dziedzin technicznej działalności człowieka. Aleksandr Żuk w sposób perfekcyjny prowadzi czytelnika przez meandry historii pistoletów i rewolwerów, wskazując wielokrotnie na uwarunkowania polityczno-gospodarcze krajów jako determinanty rozwoju poszczególnych rodzin czy typów ich broni. Wykazuje także niezwykle rozległą wiedzę na temat mechaniki broni ręcznej, co, dla takich fanatyków jak ja, jest spełnieniem najdzikszych snów. Jednocześnie logika wywodu i jego jasność umożliwiają zrozumienie działania automatyki nawet najbardziej upośledzonym technicznie osobom.

Najbardziej atrakcyjnym elementem pozycji są jednak nie tyle opisy, co niesamowite rysunki wykonane w technice stalorytu. Aleksandr Żuk miał wielki talent graficzny, co doskonale potrafił wykorzystać zarówno w życiu jak i pasji. Dzięki swoim zdolnościom zaprojektował szereg medali i odznaczeń, a także współpracował przy opracowywaniu nowych wzorów umundurowania dla Armii Radzieckiej. Był zwolennikiem stalorytnictwa, co doskonale pokazuje Encyklopedia. Jakość rycin, ich niezwykła dokładność wprost oszałamiają. Dostrzegalne są najmniejsze nawet szczegóły wydrukowane z niespotykaną w innych technikach ostrością. Moim zdaniem sprawdza się to o wiele lepiej niż zdjęcia kolorowe, tak podatne na utratę jakości.

Zupełnie na marginesie mojego zainteresowania były kwestie redakcji i korekty, uwagę przykuły wysoka wartość merytoryczna i piękne grafiki. Gdyby jednak jakieś rażące błędy się pojawiły, na pewno ukłułyby mnie w oczy, a tak czytało mi się przyjemnie i bez zgrzytów.

Uważam, że pośród setek wydawnictw poświęconych broni, ta jest najbardziej wartościowa. Z pewnością nie będzie przesadą, jeśli powiem, za Leszkiem Erenfeichtem, że ani twarda oprawa ani dobrej jakości papier nie zostały zastosowane wyłącznie z celów dekoracyjnych, a czysto praktycznych, gdyż po tę pozycję będzie się sięgać często i przez długie lata.

 

Plus minus:

Na plus:

+ piękne wydanie

+ wspaniałe grafiki

+ dogłębna wiedza na temat opisywanych modeli broni

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Rewolwery i pistolety. Encyklopedia współczesnej krótkiej broni palnej.

Autor: Aleksandr B. Żuk

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-11134-07-2

Liczba stron: 645

Okładka: twarda

Cena: 99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta językowa: Karolina Gościniak

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. kustosz pisze:

    Biblia nic dodać

Zostaw własny komentarz