Czy Polacy wiedzą, kim byli Żołnierze Wyklęci? - badanie przeprowadzone na zlecenie dystrybutora filmu WYKLĘTY


Na dzień 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Choć to święto państwowe ustanowione 2011 r., z badania internetowego, przeprowadzonego przez SW RESEARCH w lutym 2017 r. wynika, że tylko ponad połowa społeczeństwa wie, kim byli „Wyklęci„. Blisko trzy czwarte ankietowanych uważa, że w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat. 10 marca na ekrany kin wejdzie film Konrada Łęckiego, pt. ”WYKLĘTY”, który ma szansę zwiększyć świadomość Polaków na temat historii żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Infografika_Kim byli Żołnierze Wyklęci

Prawie 60% respondentów zadeklarowało, że wie, kim byli Żołnierze Wyklęci. Co trzeci (30%) zetknął się z tym pojęciem, ale nie wie, co ono oznacza. Ponad połowa ankietowanych (54%) w odpowiedzi wspomaganej wskazała, że byli to członkowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Prawie co czwarty badany (23%) wskazał błędną odpowiedź.

– „Czasem zdarza się, że ludzie kwestionują postawę Żołnierzy Wyklętych, mówiąc, że przecież i tak byli skazani na porażkę wobec przeważającego aparatu bezpieczeństwa, wspieranego przez NKWD. Ale to, że odżyło zainteresowanie nimi – szczególnie wśród młodych – świadczy o tym, że ofiara nie była pozbawiona sensu. Wierzę, że takie produkcje, jak ‘WYKLĘTY’ są potrzebne, bo szerzą wiedzę i budują dumę z naszej historii„ – powiedział Marcin Kwaśny, współproducent filmu „WYKLĘTY„ i odtwórca roli Wiktora, którego postać była wzorowana na historii Hieronima Dekutowskiego i Zdzisława Brońskiego ”Uskoka”.

Jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie dystrybutora filmu „WYKLĘTY„, najczęstsze spontaniczne skojarzenia z pojęciem ”Żołnierze Wyklęci” to: patrioci walczący o niepodległą Polskę, ruch antykomunistyczny, żołnierze, walczący po zakończeniu II wojny oraz podziemie. Co trzeci respondent nie potrafił jednak wskazać żadnych konotacji z tym pojęciem. Zdaniem zaledwie co dziesiątego z ankietowanych świadomość historii Żołnierz Wyklętych jest dostateczna, ale zdecydowana większość badanych (71%) uważa, że w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat.

Pogląd ten podziela Norbert „Smoła„ Smoliński, lider Contra Mundum, który nagrał m.in. płytę pt. „W wierszu i boju. 1914-1949„ (2016) i nagrał teledysk promujący film „WYKLĘTY„ do ballady partyzantów pt. ”Już dopala się ogień biwaku”. – ”Pojęcie ‘Wyklętych’ funkcjonuje w popkulturze, niektórym może się wydawać, że zbyt często. Ja jednak wierzę, że ta karta historii musi się wypełnić, by ludzie rozumieli, kim byli, tak jak znają pojęcia okupacji czy powstania warszawskiego. W tym tkwi wartość filmu Konrada Łęckiego” – powiedział.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2017 r. przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Kondrat-Media, metodą ankiety internetowej (CAWI) na próbie 1016 respondentów powyżej 18 roku życia. Odpowiednio po 44% respondentów zadeklarowało posiadanie wyksztalcenia wyższego i średniego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Merowing pisze:

    Gdyby zapytać 5 lat temu, to znajomość wynosiłaby 5%

  2. Bilbo pisze:

    Na pewno brakuje dobrych filmów o Żołnierzach Wyklętych, ale obecnie to chyba tylko kwestia czasu. Cóż, jako państwo postkomunistyczne, zarządzane przez elity broniące faktycznie dorobku PRL, nie dziwi, że temat powojennego podziemia antykomunistycznego był długi czas blokowany w przestrzeni publicznej.

Zostaw własny komentarz