V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych za nami


Wczoraj, o godzinie 12, rozpoczął się bieg na dystansie 1963m (długość tego dystansu nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ‘’Lalek’’) oraz na dystansach 5 i 10 km. Wszystkie trzy wyścigi odbyły się w ramach stołecznego V Biegu Tropem Wilczym, który rozpoczął się w niedzielę w Parku Skaryszewskim.

Głównym celem biegu jest podtrzymanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.  W tegorocznej, piątej edycji Biegu wzięło udział ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie.

W tym roku w biegu udział wzięło także wojsko m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie (woj. lubuskie) zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce- podaje PAP.

W biegu mogły wziąć udział wyłącznie Ci, którzy ukończyli ósmy roku życia. Uczestnicy po przekroczeniu mety otrzymali pamiątkowe medale, okolicznościową koszulkę oraz różnego rodzaju gadżety. Bieg zainaugurował szef MON Antoni Macierewicz. Wręczył on również medale pierwszym dziesięciu osobom, które ukończyły trasę.

– Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin, powróciła do polskich domów, jest obecna wszędzie. W każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość- mówił Macierewicz.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz