Muzeum POLIN upamiętni wydarzenia Marca ‘68 |
Już w tym miesiącu minie 49 rocznica „Marca ’68„, dlatego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomni ofiary nagonki antysemickiej inaugurując akcję ”Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”.
7 marca Muzeum POLIN rozpocznie półtoraroczny cykl spotkań na temat wydarzeń sprzed pół wieku:
7 marzec, 18:00-20:00 – Warszawa wiosną 1967 roku – dyskusja z udziałem Barbary Hoff, Jana Lityńskiego, Seweryna Blumsztajna, Stanisława Tyma i Adama Ringera.
8 marzec 18:00-20:00 (Czytelnia) - Jak zostaliśmy wygnani do raju… historie z Marca ‘68.
19 marca 12:00-14:00 (Dworzec Gdański w Warszawie) – Dworzec Gdański - pejzaż miejsca
Co miesiąc wydarzenia z cyklu „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” będą pojawiać się sukcesywnie na stronie internetowej Muzeum POLIN. Projekt będzie trwać do września 2018 r. Kulminacją jego będzie otwarcie wystawy czasowej na temat przyczyn, przebiegu i konsekwencji Marca 1968 r. Pracownicy przygotowujący powyższe wydarzenie apelują do uczestników, jak i obserwatorów zdarzeń z sprzed pięćdziesięciu lat:
Zachęcamy do podzielenia się przedmiotami związanymi bezpośrednio z wydarzeniami marcowymi takimi jak: listy, fotografie, pamiętniki, dokumenty związane z wyjazdem, utratą pracy, emigracją, przedmioty codziennego użytku zabrane w drogę lub zostawione przyjaciołom w Polsce.
W 1967 r. Izrael zwyciężył w konflikcie ze swoimi sąsiadami, zajmując m.in. Synaj Strefę Gazy i Jerozolimę, przeszła ona do historii pod nazwą Wojna sześciodniowa. Jednym z przegranych był Egipt – sojusznik Związku Radzieckiego, a tym samym Polski. I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka zaatakował w swoim przemówieniu Polaków pochodzenia Żydowskiego, nazywając ich piątą kolumną. Był to początek wydarzeń znanych w historiografii jako Marzec ’68.
W dniu 30 stycznia 1968 r. odbył się wiec przedstawienia „Dziady” Adama Mickiewicza, które zostało zdjęte z repertuarów teatralnych, ponieważ cenzura dopatrzyła się w nim akcentów antyrosyjskich. Po zajściach władze relegowały z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera, za przedstawienie relacji z zajść prasie zachodniej. W ich obronie 8 marca stanęli studenci Warszawy. Protesty posłużyły partii oraz rządowi PRL do nagonki antysemickiej. Zmusiły one do opuszczenia Polski około 13 tys. osób z przyczyny swojego pochodzenia.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Ciekawe, jak Muzeum to przedstawi? Bardzo ciekawe.