Powstaje Muzeum Podgórza! Otwarcie jesienią 2017 r.


To już niemal 232 lata od kiedy Józef II Habsburg nadał leżącemu pod Krakowem Podgórzu status wolnego miasta królewskiego. Tymczasem w dawnym Zajeździe pod. św. Benedyktem przy ul. Limanowskiego 51/Powstańców Wielkopolskich 1 od kilkunastu miesięcy trwają intensywne prace remontowo-budowlane. W budynku tym jesienią 2017 r. zostanie otwarte Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzeum jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza kilka lat temu narodziła się idea posiadania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Przez ostatnie dwa lata zespół pracujący nad koncepcją nowego muzeum spotykał się cyklicznie z mieszkańcami i miłośnikami Podgórza, prezentując im efekty swojej pracy i zachęcając do dyskusji i dzielenia się swoimi refleksjami i pomysłami. Podgórzanie mieli nie tylko możliwość wypowiedzenia się na temat powstającego muzeum, ale także współtworzenia go poprzez przekazywanie pamiątek na ekspozycję i do zbiorów Muzeum oraz dzielenie się wspomnieniami, które także wzbogacą wystawę stałą.

Wystawa stała pt. Miasto pod kopcem Kraka będzie opowiadała o historii dawnego miasta Podgórze, ale wystawy czasowe i bieżąca działalność placówki mają dotyczyć całego prawobrzeżnego Krakowa. Muzeum Podgórza będzie w zamierzeniu jego twórców centrum spotkań społeczności lokalnej.

Partnerem wystawy Miasto pod kopcem Kraka jest Archiwum Narodowe w Krakowie.

Galeria zdjęć:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz