PREMIERA: „Psychologia zła. Jak Hitler omamiał umysły”, J. Dimsdale |
Jeszcze przed zakończeniem drugiej wojny światowej psychiatrzy i psycholodzy podejmowali próby przybliżenia sposobu myślenia nazistowskich przywódców. Autor książki pt. Psychologia zła Joel E. Dimsdale proponuje świeże spojrzenie na naturę zła i nasze próby jej zrozumienia.
Gdy opadł bitewny kurz i alianci przystąpili do osądzenia zbrodniarzy wojennych w międzynarodowym procesie w Norymberdze, psyciatra Douglas Kelley oraz psycholog Gustave Gilbert podjęli próbę zrozumienia sposobu postrzegania rzeczywistości przez nazistowskich przywódców. W tym celu posługiwali się wywiadami psychiatrycznymi, testami na inteligencję oraz testami plam atramentowych Rorschacha. Nigdy wcześniej ani później nie poddano tak szczegółowemu badaniu tak wielu zbrodniarzy, którzy doprowadzili do ludobójstwa na masową skalę.
Przed rozpoczęciem procesu dla większości obserwatorów było oczywiste, że naziści byli demonicznymi maniakami i psychopatami. Jednak po przeprowadzeniu wywiadów i testów psychologicznych odpowiedź przestała być tak jednoznaczna. Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu psychiatrycznym oraz postępach, jakie dokonały się od czasów procesu norymberskiego w psychiatrii, psychologii i neurobiologii, Joel E. Dimsdale raz jeszcze analizuje informacje z tamtych czasów i z bliska przygląda się czterem zbrodniarzom wojennym: Robertowi Leyowi, Hermannowi Göringowi, Juliusowi Streicherowi oraz Rudolfowi Hessowi. Posługując się coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, odkrywa zaskakująco szerokie spektrum patologii. Psychologia zła zabiera czytelnika w złożoną i trudną wyprawę, której celem jest zrozumienie zła w jego ekstremalnej postaci.
Tytuł: Psychologia zła. Jak Hitler omamiał umysły
Autor: Joel Dimsdal
Wydawnictwo: RM
ISBN: 9788377736005
Liczba stron: 260
Rok premiery: 2017
Cena: 39,90 zł
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.