Historia w telewizji. Przegląd najciekawszych filmów z multipleksów (24-30 marca 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i najpopularniejsze tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia, które wybiorą dla Was redaktorzy portalu historia.org.pl. Zapraszamy!

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, HBO, HBO2, HBO3, Polsat Film, TNT oraz Kino Polska.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Brakuje ciekawego filmu? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl.

Bitwa o Anzio (1968)

Reżyseria: Edward Dmytryk
piątek, 24 marca, 21:30 TVP 1

Styczeń 1944 roku. Dick Ennis (Robert Mitchum), amerykański korespondent wojenny, towarzyszy wojskom alianckim podczas przygotowań do desantu morskiego w rejonie Anzio we Włoszech, miasteczka oddalonego 53 km od Rzymu. Głównodowodzący, generał Jack Lesley (Arthur Kennedy), spodziewa się wzmożonego oporu nieprzyjacielskich sił. Wbrew najgorszym przewidywaniom, wojska lądują na plaży bez przeszkód. Podejrzewając zasadzkę, przywódca wydaje nowe rozkazy, lekceważąc rady oficerów. Tymczasem Ennis wraz z szeregowcem Movie (Reni Santoni) wyrusza na zwiad, podczas którego mają odnaleźć kaprala Jacka Rabinoffa (Peter Falk). Ku ich zdumieniu, droga prowadząca z Anzio do Rzymu jest zupełnie niestrzeżona, a w miasteczku wydaje się nie być żadnego Niemca. Informuja o tym Lesleya, lecz ten nadal zwleka z wydaniem rozkazu rozpoczęcia akcji umocnienia swoich pozycji w Anzio i zdobycia miasta praktycznie bez strat w ludziach. Z jego braku zdecydowanych działań korzysta niemiecki feldmarszałek Albert Kesselring (Wolfgang Preiss), który natychmiast gromadzi siły. Kiedy wreszcie generał Lesley rusza na Anzio, na aliantów czekają już tam gotowi do obrony Niemcy. Ennisowi, Rabinoffowi i Movie oraz pięciu innym żołnierzom udaje się zbiec. Osaczeni na tyłach, wroga próbują stawić opór... Film z historycznego punktu widzenia jest niezbyt rzetelną rekonstrukcją wydarzeń, które doprowadziły do jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Jest to raczej klasyczna wojenna opowieść, której główny wątek koncentruje się wokół przeżyć grupki żołnierzy i korespondenta wojennego.

Maria Antonina (2006)

Reżyseria: Sofia Coppola
piątek, 24 marca, 20:00 Stopklatka TV

1770 rok. Cesarzowa Austrii, Maria Teresa (Marianne Faithfull) doprowadza do ślubu swojej najmłodszej córki, niespełna 14-letniej Marii Antoniny (Kirsten Dunst) z delfinem Francji Ludwikiem Augustem Burbonem (Jason Schwartzman). Nieobyta w konwenansach Wersalu i słabo wykształcona dziewczyna trafia na pełen intryg i zawiści paryski dwór. Małżeństwo zaaranżowane przez dwa królewskie rody nie należy do udanych. Młodzi mają trudność ze skonsumowaniem związku, a przyszły król Francji woli spędzać czas na polowaniach i ucztach, niż u boku uroczej żony. Ta, wyobcowana i znudzona, oddaje się coraz wymyślniejszym rozrywkom w towarzystwie swej najlepszej przyjaciółki, księżniczki de Polignac (Rose Byrne). Gdy umiera król Ludwik XV (Rip Torn), Maria Antonina zostaje królową. Plotki rozsiewane przez niektóre damy dworu, zwłaszcza byłą faworytę królewską hrabinę du Barry (Asia Argento) i wystawny tryb życia nowych władców sprawiają, że naród jest im nieprzychylny. Wkrótce w Paryżu wybucha rewolucja. Film na motywach powieści Antonii Fraser „Maria Antonina: Podróż przez życie” otrzymał Oscara za kostiumy i nominację do Złotej Palmy za reżyserię.

SZCZEGÓLNIE POLECAMY: Jak zostać królem (2010)

Reżyseria: Tom Hooper
sobota, 25 marca, 20:00 Stopklatka TV

Anglia, 1925 r. Młodszy syn króla Jerzego V, książę Yorku Albert, ma wygłosić przemówienie na Wembley, które radio będzie transmitować na żywo. Sparaliżowany tremą, jąkający się mężczyzna nie jest w stanie wykrztusić z siebie więcej niż kilka słów. Człowiek, który ma być wizytówką potęgi imperium brytyjskiego, obnaża przed tłumem swoją słabość. Po tej publicznej kompromitacji żona Alberta, Elżbieta, zaczyna desperacko szukać pomocy lekarzy. Specjaliści ze szlacheckim rodowodem okazują się zawodni. Decyduje się zaryzykować i za namową Eileen McCleod z Towarzystwa Logopedycznego nawiązuje kontakt z amatorem, Lionelem Logue’em. Ekscentryczny Australijczyk stosuje niekonwencjonalne metody i odnosi imponujące sukcesy w leczeniu wad wymowy. W 1934 roku książę zgadza się rozpocząć kurację. Początkowo jest sceptyczny. Z czasem pomiędzy mężczyznami rodzi się nawet przyjaźń. Książę Albert koronowany na Jerzego VI sprawuje rządy w przełomowym momencie historycznym. Czeka go długa droga i ogrom pracy, nim wygłosi godne króla przemówienie w związku z przyłączeniem Wielkiej Brytanii do wojny.

SZCZEGÓLNIE POLECAMY: Zjawa (2015)

Reżyseria: Alejandro G. Inárritu
niedziela, 26 marca, 20:40 CANAL+

Stany Zjednoczone, rok 1822. Traper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) poluje na terenach dzisiejszej Dakoty Południowej. Towarzyszą mu syn Hawk (Forrest Goodluck) i grupa myśliwych, zatrudnionych przez kompanię futrzarską. Podczas wyprawy Hugh zostaje poważnie ranny na skutek ataku niedźwiedzia grizzly. Mężczyzna jest umierający. Dowodzący grupą kapitan Henry (Domhnall Gleeson) podejmuje decyzję, że ktoś powinien pozostać z rannym Glassem, aby po śmierci godnie go pochować. Oprócz Hawka do opieki zgłaszają się młody Bridger (Will Poulter) i skuszony sowitą nagrodą, bezwzględny John Fitzgerald (Tom Hardy). Niebawem zdradzony przez Johna Hugh zostaje zupełnie sam w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą i poczuciem krzywdy po zdradzie ze strony przyjaciela. Dzięki niezwykłej sile woli Glass przemierza ponad 300 kilometrów, by wymierzyć sprawiedliwość wrogom. Wielokrotnie nagradzany film otrzymał m.in. dwanaście nominacji do Oscara. Został nagrodzony trzema złotymi statuetkami: za pierwszoplanową rolę Leonardo DiCaprio, zdjęcia i reżyserię.

Stan spoczynku (2005)

Reżyseria: Kimberly Peirce
poniedziałek, 27 marca, 20:00 TVN 7

Młody sierżant sztabowy Brandon King (Ryan Phillippe) kieruje oddziałem stacjonującym w Iraku. Pewnego dnia jego podwładni wpadają w zasadzkę przygotowaną przez rebeliantów. W strzelaninie ginie kilku żołnierzy. Brandon przypadkowo zabija cywilów, gdy spieszy na ratunek przyjacielowi, Steve’owi (Channing Tatum). Po powrocie do rodzinnego Brazos w Teksasie King i jego towarzysze broni witani są jak bohaterowie. Mieszkańcy miasteczka urządzają na ich cześć paradę, podczas której dowódca zostaje odznaczony za odwagę i poświęcenie przez senatora Ortona Worrella (Josef Sommer). Młodym wojskowym trudno jednak zapomnieć o koszmarze wojny i pogodzić się ze śmiercią kolegów. Na skutek traumatycznych wydarzeń Steve cierpi na zespół stresu pourazowego i zaczyna przejawiać wobec swojej narzeczonej Michelle (Abbie Cornish) agresję. Z kolei nadużywający alkoholu Tommy (Joseph Gordon-Levitt) zostaje wyrzucony z domu przez żonę. King zamierza odejść ze służby, jednak niespodziewanie dostaje rozkaz powrotu na front. Zdesperowany żołnierz nie chce brać dłużej udziału w operacji wojskowej w Iraku i dezerteruje z armii. Udaje się w podróż do Waszyngtonu, by prosić o wstawiennictwo senatora Worella. Dręczony koszmarnymi wspomnieniami i poczuciem winy Brandon za wszelką cenę usiłuje uniknąć wyjazdu na Bliski Wschód.

Ci okropni impresjoniści (2010)

Reżyseria: François Lévy-Kuentz
wtorek, 28 marca, 18:50 TVP Kultura

Historia grupy młodych paryskich artystów, którzy w 1874 roku, przeciwstawili się obowiązującemu w malarstwie akademizmowi i dali początek impresjonizmowi. Courbet, Pissarro, Jongkind, Renoir, Bazille, Cézanne, Caillebotte, Berthe Morisot i wreszcie ich nieformalny przywódca Claude Monet - należeli do pokolenia, które w sztuce ceniło sobie przede wszystkim przekazywanie zmysłowych doznań. To właśnie oni, choć początkowo nieakceptowani i krytykowani przez malarzy starej szkoły, odpowiadają za jeden z największych przewrotów w sztuce nowożytnej. Dokument opowiada o nich samych i walce o nowy nurt w malarstwie.

Operacja Walkiria (2004)

Reżyseria: Jo Baier
środa, 29 marca, 20:00 Nowa TV

II wojna światowa. Niemiecki oficer, Claus von Stauffenberg (Sebastian Koch), pozostawia żonę Ninę (Nina Kunzendorf) i dzieci, by rozpocząć służbę na Wschodzie. Stopniowo jego oddanie Adolfowi Hitlerowi (Udo Schenk) słabnie. Kapitan krytykuje okrucieństwo oraz nieprzemyślane decyzje Führera, w wyniku których giną tysiące żołnierzy. Niebawem Stauffenberg trafia na front afrykański. W kwietniu 1943 r. zostaje poważnie ranny. Cudem uchodzi z życiem, ale traci lewe oko, prawą rękę i dwa palce lewej. Okaleczenie i długa rekonwalescencja sprawiają, że staje się on zaprzysięgłym wrogiem Hitlera. Mimo iż awansuje do rangi pułkownika, dołącza do spiskowców planujących zamach na przywódcę III Rzeszy. Są wśród nich m.in. generał Olbricht (Rainer Bock) i pułkownik von Tresckow (Ulrich Tukur). Armia niemiecka przegrywa wojnę na wszystkich frontach. Stauffenberg podejmuje decyzję, że to on dokona zamachu. 20 lipca 1944 r. w kwaterze Hitlera Wilczy Szaniec pod Kętrzynem wybucha bomba. Spiskowcy są przekonani, że Führer nie żyje. Niestety, wkrótce przekonują się o swej pomyłce. Obraz ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej.

Zwariowana noc (1967)

Reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
czwartek, 30 marca, 12:55 Kino Polska

Druga wojna światowa. Trzej partyzanci - Polak Franek (Jerzy Karaszkiewicz), Słowak Stanko (Janusz Gajos) i Węgier Janos (Andrzej Gazdeczka) - ukrywają się w zamku niedaleko południowej granicy Polski. Mieszka tu stara baronowa (Maria Gella) z krewnymi - Mariką (Krystyna Chmielewska), jej bratem Krzysiem (Piotr Sot), wiernym sługą Józefem (Aleksander Fogiel), służącą Cesią (Krystyna Sienkiewicz) i guwernantką Różą (Barbara Ludwiżanka). Wszyscy oni pomagają partyzantom poszukiwanym przez dwóch niemieckich żołnierzy unieszkodliwić pościg. Na podstawie powieści Natalii Rolleczek.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. TV pisze:

    Świetny film na Stopklatce. Te multipleksy poszerzyły ofertę filmową, często dużo lepsze filmy są na TVN7 i Stopklatce niż głównych stacjach telewizyjnych w PL.

Zostaw własny komentarz