„Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie cz. II” – P. Zychowicz – recenzja


Po niepoprawnych politycznie Żydach znany dziennikarz i publicysta po raz kolejny wzbudził emocje. Sowieci to rozprawa z największym, według Piotra Zychowicza, zagrożeniem dla Polski w XX w.

Książka stanowi zbiór publikacji i wywiadów, które zostały zamieszczone przez autora na łamach czasopisma „Do Rzeczy”. Ponadto w publikacji znalazły się niepublikowane do momentu wydania książki materiały, które uzupełniają jej treść.

Pierwsza część to wywiady przeprowadzone przez Zychowicza, m.in. z Wiktorem Suworowem, Robertem Service’m czy Anną Applebaum. Drugi rozdział zawiera trzy kilkunastostronicowe biogramy postaci o antykomunistycznych poglądach, m.in. płk Bułak-Bałachowicza. Kolejny fragment książki przedstawia kulisy działań sowieckiej służby wywiadowczej – GRU. Pogląd na stalinizm i realia życia w czasach Wielkiego Terroru zamieszczono w czwartym rozdziale. Ostatni poświęcono kwestii konfrontacji Rosji Sowieckiej oraz ZSRR z II Rzeczpospolitą, jej żołnierzami i ludnością cywilną w latach 1919–1921 i podczas II wojny światowej.

Dzieło Piotra Zychowicza nie jest typową publikacją historyczną. Jej konstrukcja wyraźnie odróżnia wywiady mieszczące się w pierwszej części od materiałów z pozostałych czterech rozdziałów. Komplet stanowi zbiór osobnych artykułów i rozmów orbitujących wokół głównego tematu książki. W części artykułów można zauważyć dziennikarski zabieg rekonstrukcji wydarzeń wzbogacony o hipotetyczne dialogi, wzmacniający suspens.

Tekst jest pozbawiony aparatu naukowego, jednak został wzbogacony o komentarze od autora na końcu każdego z rozdziałów. Książkę uzupełniają zdjęcia z epoki przedstawiające prominentnych działaczy komunistycznych, m.in. Feliksa Dzierżyńskiego, Lwa Trockiego czy Stalina oraz jego zmieniające się otoczenie współpracowników. Korzystanie z publikacji z pewnością ułatwi indeks mieszczący się na końcu. Zarówno struktura książki, jak i jej język – z uwzględnieniem komentarzy twórcy, nierzadko emocjonalnych – słusznie wskazują czytelnikom na publicystyczny charakter Sowietów.

Forma prowadzonej narracji została wymuszona przez treść. Piotr Zychowicz niewątpliwie pragnie rozprawić się z demonami polskich dziejów, piętnując wpływ Rosji sowieckiej i ZSRR na losy świata, a przede wszystkim II Rzeczpospolitej. Książka ma być aktem oskarżenia, swoistym ostrzem wymierzonym w dziedzictwo współczesnej Rosji i jej polityki historycznej. Tytułowi „sowieci” w XX w. pozostawili światu krew i ciała swoich ofiar, zgwałcone kobiety, nieudane eksperymenty stworzenia idealnego społeczeństwa zakończone aktami kanibalizmu, polskich oficerów z dziurami po kulach w potylicach w Katyniu oraz powszechną demoralizację każdego aspektu życia człowieka. To wszystko miało na celu stworzenie ułudy – światowego proletariatu ze stolicą w Moskwie w rękach wybranych. Publikacja ma wzbudzać emocje związane z jednym z największych nieszczęść XX w., czyli odrzucenie, zohydzenie, wstręt. Autor nawet nie próbuje być bezstronny – bez oporów uzewnętrznia swoje poglądy i uzasadnia je fragmentami dotyczącymi rabunków, gwałtów, systemu represji, nieludzkich warunków życia w systemie komunistycznym, pokazując jednocześnie kulisy sprawowania władzy przez Lenina i Stalina, co może wywołać u czytelnika określone emocje.

Sowieci Piotra Zychowicza to głos w szerokiej dyskusji o wpływie totalitarnego systemu na świat, który składa się z kilku zlepionych ze sobą argumentów, pozornie (bądź nie) połączonych w jedną narrację. Zebrane wycinki z dziejów systemu miały wskazać, że komunizm był kłamstwem i obłudą wymierzoną nie tylko w państwa i społeczeństwa, ale przede wszystkim w człowieczeństwo.

Plus minus:

Na plus:

+ sprawnie prowadzona narracja

+ publicystyczny charakter

+ zdjęcia

+ indeks

Na minus:

- nie jest to książka naukowa

- niejasna struktura publikacji i powtórzonych treści

- powtórzenie już opublikowanych materiałów/wywiadów

- wybiórczy zakres tematów

 

Tytuł: Sowieci. Opowieści niepoprawnie politycznie II

Autor: Piotr Zychowicz

Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8062-102-2

Liczba stron: 488

Okładka: miękka

Cena: 44,90 zł

Ocena: 5/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz