Matura z historii obowiązkowa dla wszystkich. Dobra zmiana dla humanistyki


Udało nam się ustalić, że od przyszłego roku szkolnego 2017/2018 matura z historii na poziomie podstawowym będzie obowiązkowym przedmiotem maturalnym dla wszystkich. Uniwersytety przy rekrutacji na kierunki humanistyczne będą miały obowiązek uwzględniać wynik z tego egzaminu.

Matura / fot. Marcin Otorowski, CC-BY-SA-3.0

Za zmianą stoją Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Urzędnicy uznali, że trzeba zatrzymać marginalizację historii wśród uczniów. W 2007 roku historię zdawało 70 tys. uczniów, a rok temu już tylko 7 tys. Zmiana oznacza, że obok języka polskiego, matematyki i języka obcego, historia będzie czwartym obowiązkowym przedmiotem dla 350 tys. maturzystów.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w MEN zespół tworzący zadania do matury z historii ma w szczególności uwzględniać historię Polski w XX wieku, gdyż tutaj zdiagnozowano największe braki w dużym badaniu znajomości historii jakie wykonała jedna z firm badawczych. Historia XX wieku w największym stopniu determinuje dzisiejszą geopolitykę. Zrozumienie procesów społecznych, ekonomicznych i politycznych bez znajomości historii najnowszej jest niemożliwe - powiedział nam anonimowo urzędnik MEN, z którym rozmawialiśmy.

Matura z historii jest podzielona na dwa poziomy trudności. Podstawowy i rozszerzony. Obowiązkowy będzie ten pierwszy, ale chętni mogą zdać historię również na trudniejszym poziomie.

***

Ten artykuł był naszym żartem na prima aprilis w 2017 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Mechmed Al-FAKER pisze:

    Słaby Prima Aprillis

Zostaw własny komentarz