Wydarzenie warte pamięci. W Sejmie zgłoszono projekt uczczenia chrztu Polski


Niebawem lista świąt państwowych może ulec niewielkiemu wydłużeniu, a wszystko to za sprawą projektu, który niedawno złożono w Sejmie. Grupa posłów proponuje w nim ustanowienie chrztu Polski świętem państwowym, ponieważ – jak podkreślają – to ogromnie istotne dla historii naszego narodu wydarzenie nie ma swojego odzwierciedlenia w kalendarzu. Dniem upamiętniającym chrzest miałby stać się 14 kwietnia.

- To najważniejsza data w naszej historii, początek naszej państwowości, ale nie ma żadnego przełożenia na pamięć o tym wydarzeniu w kalendarzu […]. Mieliśmy w ubiegłym roku 1050. rocznicę chrztu Polski i ona mnie oraz kolegów zainspirowała do tego, że trzeba to pokazać i przypominać o tej ważnej dacie – mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Klawiter, przedstawiciel grupy posłów odpowiedzialnych za projekt, obecnie niezrzeszony.

Klawiter, pytany o szanse na powodzenie projektu, który do Sejmu trafił na początku marca, mówił iż ma na dzieje, że uda się do niego przekonać innych parlamentarzystów. Powodzeniu projektu sprzyjać mają pozytywne opinie przedstawicieli różnych ugrupowań, o których zapewniał poseł, a także ponadpartyjność projektu.

Pośród jego autorów, obok niezrzeszonego Jana Klawitera są także posłowie klubów Kukiz’15, Wolni i Solidarni, PiS, Republikanie, a nawet poseł Paweł Pudłowski z Nowoczesnej.

Święto nieistotne dla budżetu

Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P.965, z cyklu „Dzieje Cywilizacji w Polsce”, domena publiczna

Autorzy projektu, uzasadniając go, podkreślają, iż w żadnym stopniu nie wpłynie on na budżet państwa i samorządów terytorialnych, ponieważ nie będzie wiązała się z nim żadna konieczność finansowania.

Jak zaznacza Klawiter, ustanowienie 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, ma za zadanie jedynie przypominać Polakom o tym niezwykle istotnym dla historii kraju wydarzeniu, w związku z czym byłby on normalnym dniem pracy. - Nie chcemy mnożyć dni wolnych od pracy, chcemy, żeby o tym pamiętać – podkreślał w wywiadzie Klawiter.

W ubiegły czwartek projekt ustawy trafił do opiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych i Biuro Legislacji, które zdecydują o jego dalszych losach. W wypadku przyjęcia ustawy przez Sejm miałaby ona wejść w życie z dniem uchwalenia, jednak do tego jeszcze daleka droga.

Zobacz projekt ustawy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Pomysł niegłupi, zwłaszcza w obecnej sytuacji ideologicznej panującej na Zachodzie.

Zostaw własny komentarz