„Gra w historię, historia w grach”. Pierwsza taka konferencja


Już 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM odbędzie się ogólnopolska konferencja „Gra w historię, historia w grach”. W jej trakcie będzie można wysłuchać wystąpień dwudziestu młodych badaczy z wielu ośrodków akademickich w Polsce, wziąć udział w warsztatach poświęconych średniowiecznym zabawom, a także porozmawiać z ludźmi, którzy profesjonalnie zajmują się badaniami nad komiksami.

Konferencję zainauguruje wykład prof. Wiktora Wernera pt. „Historia gier komputerowych, a kultura homo ludens„. Po nim przyjdzie czas na referaty studentów, doktorantów oraz doktorów, pogrupowanych w sześć paneli tematycznych. Pierwszy z nich, „Gry w warsztacie badawczym„, to wystąpienia poświęcone m.in. zastosowaniu gier i rzeczywistości wirtualnej w archeologii oraz historii sztuki. „Historie alternatywne„ poświęcone zostały modnemu ostatnio tematowi gry „Wiedźmin”, a także niemniej popularnemu w Polsce tytułowi „Wolfenstein”. „Gry, społeczeństwo, kultura i historia” to panel, który szczególnie polecić można antropologom oraz etykom (tematy dotyczą m.in. nieobecności Holocaustu w grach osadzonych w realiach II wojny światowej). „Gry jako narzędzie edukacyjne” zbiera z kolei referaty poświęcone wykorzystaniu gier fabularnych oraz gry „Minecraft” w edukacji historycznej. „Nie tylko gramy” to coś dla miłośników mniej standardowych gier oraz komiksów: zgrupowane tu referaty poświęcone zostały żonglowaniu datami i faktami na kartach komiksów superbohaterskich, figurkowym grom bitewnym oraz… inwigilacji III Europejskiego Kongresu Science-Fiction przez SB. Ostatni panel (”Gra w historię, historia w grach”) poświęcony został grze ”Assasin’s Creed”, modelowi rozwoju społeczeństw w historycznych grach strategicznych i obrazowi ludności cywilnej w grach wojennych.

Wydarzenie odbędzie się w czytelni NOVA. To bardzo szczególne miejsce, jedno z nielicznych takich w skali całego kraju: w wolnym dostępie, na półkach, zebrano w nim ponad 11 tysięcy komiksów z całego świata. W czytelni NOVA przeczytać można nie tylko popularne komiksy superbohaterskie od Marvela i DC, ale także wszystkie ważne mangi wydane w języku polskim, komiksy francuskie, niemieckie i włoskie, a także prace poświęcone szeroko pojętej historii oraz II wojnie światowej. Zachęcamy do śledzenia profilu czytelni na Facebooku, na którym regularnie pojawiają się informacje dotyczące zbliżających się wydarzeń kulturalnych (m.in. kolejnych spotkań Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz