Egzamin gimnazjalny z historii i WOS 2017. Pytano o pierwszych Piastów, niewolnictwo w USA i budżet UE


Dzisiejszy egzamin gimnazjalny rozpoczął się o godz. 9.00 testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie 25 pytań uczniowie mieli godzinę.

Bolesław Chrobry

Część z historii liczyła 20 pytań, które obejmowały swoim zakresem dzieje od starożytności i pytania o egipskich bogów po początek XIX wieku i pytania o gęstość sieci kolejowych w 1914 r. na ziemiach polskich w zależności od zaboru. Pytań z wiedzy o społeczeństwie było 5, jedno z nich dotyczyło przedstawionych na diagramie dochodów Unii Europejskiej.

Ponadto zdający musieli wykazać się znajomością: pierwszych władców z dynastii Piastów, traktatów pokojowych kończących wojny Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII w. oraz poglądów filozofów doby oświecenia.

Uczniowie musieli się także zmierzyć m.in. z wypowiedzią Juliusza Ruggieri o handlu Polski w II połowie XVI wieku:

„Polska prowadzi handel nie tylko z sąsiadami, lecz i z odleglejszymi krajami. Całe handlu skupienie jest w Gdańsku. W sierpniu odbywa się tu wielki jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy i wtedy zawija do portu przeszło 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i angielskim suknem. Zastają w Gdańsku magazyny pełne pszenicy, żyta i innego zboża, lnu, konopi, wosku, miodu, drzewa do budowy, solonej wołowiny, którymi kupcy rozładowane swoje okręty na powrót ładują.”

0raz przemówieniem dotyczącym zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, którego autora należało wskazać w odpowiedzi (był nim Abraham Lincoln):

„Aprobuję oświadczenie domagające się w Konstytucji poprawki, która zakazałaby niewolnictwa w całym państwie. Poprawka do Konstytucji stała się stosownym i koniecznym zwieńczeniem ostatecznego zwycięstwa sprawy Unii. Ważność jej uznają dziś i podpisują się pod nią wszyscy, z Północy i z Południa, którzy stanęli bez zastrzeżeń po stronie Unii. W imię Wolności i zarazem Jedności dołóżmy teraz starania, aby poprawce nadać formę prawną i skuteczność praktyczną.”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Winicjusz pisze:

    Pytania są tak skonstruowane, że nie trzeba znać historii, wystarczy myśleć

  2. Mikusia pisze:

    To jest test na inteligencję...

Zostaw własny komentarz