Kurhany sprzed 1,5 tys. lat odnalezione w Puszczy Białowieskiej |
Jak po raz kolejny przekonali się polscy naukowcy, Puszcza Białowieska kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Badaczom z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego udało się odkryć jedną z nich. Na terenie puszczy odnaleziono kilkadziesiąt kurhanów sprzed 1,5 tys. lat, grodzisko oraz zarysy pól uprawnych.
Co odkryto?
„Odkryliśmy między innymi duże skupisko kurhanów wstępnie datowanych na okres wpływów rzymskich (między I a V w.), grodzisko, ślady pól uprawnych oraz liczne kopce, z których część stanowiły pozostałości działalności przemysłowej na terenie puszczy, m.in. smolarnie i mielerze” - opowiada PAP Roman Szlązak, doktorant z IA UKSW w Warszawie.
Grodzisko, zbudowane na planie okręgu o średnicy 30 metrów, jest otoczone wałem. W okolicy znaleziono ponadto fragmenty naczyń ceramicznych i narzędzi krzemiennych. Najmłodsze odnalezione zabytki pochodzą z czasów późnego średniowiecza.
Same kurhany zostały prawdopodobnie wzniesione przez przedstawicieli kultury wielbarskiej. Kompleks znajduje się w północnej części Białowieskiego Parku Narodowego.
Jak odkryto?
Puszcza Bukowa, jako teren obficie porośnięty drzewami, jest bardzo trudną do zbadania przez archeologów przestrzenią. Aby poradzić sobie z tym problem wykorzystano system lotniczego skanowania laserowego. „Ze względu na zaostrzone przepisy ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz przylegających do niego rezerwatów nie możemy tam prowadzić wykopalisk. Wytypowane dzięki ALS miejsca wizytowaliśmy w terenie. Po oględzinach byliśmy w stanie ustalić ich wstępną funkcję i chronologię”- powiedziała PAP, dr Joanna Wawrzeniuk z IA UKSW, która pełni funkcję głównego koordynatora projektu
To dopiero początek odkryć, ponieważ naukowcy dopiero rozpoczęli swoje badania. Zaplanowane są na okres trzech lat. Sfinansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej”, kierowanego przez prof. Przemysława Urbańczyka z IA UKSW.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Lechici!