Polacy (nie)czytają książek. Raport czytelnictwa w Polsce 2016


Według badań czytelnictwa przygotowanych na zlecenie Biblioteki Narodowej w Polsce książki czyta tylko 37% Polaków. Wśród czytających największą popularnością cieszy się Henryk Sienkiewicz i E.L. James.

(Nie)czytanie książek

Badanie jest przeprowadzane od 1992 r. Tegoroczne badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie liczącej ok. 3000 osób w wieku powyżej 15 lat. Jego wyniki są podobne do tych zaprezentowanych w ubiegłym roku. Książki czyta 37% społeczeństwa, a tylko 10% przeczytało więcej niż 7 tytułów (w ubiegłym roku było to odpowiednio 37% i 8%).

Natomiast na pytanie o lekturę jakichkolwiek tekstów dłuższych niż 3 strony twierdząco odpowiedziało 46% badanych – tyle samo co w 2015 roku.

Jednocześnie w Polsce rośnie liczba wydawanych książek. W 2016 w Polsce do sprzedaży trafiło 34 245 tytułów, gdy dla porównania w 2000 roku wydano 21 647 książek - wówczas książki czytało 54% Polaków.

Książka jest kobietą

Książki znacznie częściej czytają kobiety (46%) niż mężczyźni (27%). Podobnie większy odsetek kobiet t przeczytało ponad 7 lektur - 13% niż zrobili to mężczyźni - 7%.

Jak pokazują wyniki badania wykształcenie również nie jest obojętne dla aktywności czytelniczej. Wśród osób z wyższym wykształceniem w ubiegłym roku chociaż jedną książkę przeczytało 68%, gdy wśród najsłabiej wykształconych ten odsetek wynosił 13% w przypadku wykształcenia podstawowego i  20% w przypadku wykształcenia zasadniczego.

Źródła książek

Osoby, które w ubiegłym roku sięgały po książki pożyczyło (30%) je od znajomych lub kupiło (30%). Z księgozbioru domowego korzystało 25% badanych, a 21% otrzymało książkę w prezencie. W dalszej kolejności czytelnicy korzystali z biblioteki publicznej (13%, gdy w 2012 tę formę wybrało 23%) i biblioteki szkolnej (6%). Z internetu książkę pobrało zaledwie 4% badanych (legalnie 3%, nielegalnie 1%).

Najpopularniejsi autorzy

Najchętniej czytanymi autorami w ubiegłym roku byli Henryk Sienkiewicz i autorka Pięćdziesięciu twarzy Greya E. L. James. Trzecie miejsce zajmuje Paula Hawkins, czwarte Stephan King, a piąte Adam Mickiewicz.

Z powieści Henryka Sienkiewicza najliczniej czytano Trylogię – 60% czytelników sięgnęło po któryś z trzech tytułów, 25% wybrało Quo vadis, 15% czytelników wskazało Krzyżaków, a pojedyncze osoby W pustyni i w puszczy, przy czym nie byli to tylko uczniowie.

źródło: bn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Ankman pisze:

  Trochę szkoda, że nie ma ani jednego ze współczesnych popularnych autorów książek historycznych...

 2. Bilbo pisze:

  Wśród najpopularniejszych autorów czytanych przez Polaków książek nie jest tak źle. A z 1. miejsca Sienkiewicza bardzo się cieszę. Widzę, że kretyńskie akcje propagandowe „Gazety Wyborczej” spaliły na panewce.

  • Macho pisze:

   A z drugiego też się cieszysz? 😉

   • Bilbo pisze:

    Oczywiście, że nie, ale jestem realistą i zdaję sobie sprawę, w jakich czasach żyjemy. Natomiast, kolego Macho, nie powie mi kolega, że przewidziałby wyższość Sienkiewicza nad Greyem (bo, jak miałbym wcześniej obstawiać, to przyznałbym 1. miejsce Greyowi - a tu jednak pozytywne zaskoczenie). Czyli nie jest jeszcze tak źle, choć ogólny poziom czytelnictwa w Polsce jest faktycznie zatrważający.

 3. Marek pisze:

  Pierwsze miejsce Sienkiewicza bardzo cieszy, zwłaszcza że był on nie tylko patriotą ale i konserwatystą, co odbija się wyraźnie w jego twórczości, kto wie czy nie jemu , a raczej lekturze jego prac zawdzięczam to, że też mam właściwe poglądy. W każdym razie książki Sienkiewicza, choć zawierają nieścisłości uczą myślenia, patriotyzmu i odpowiedniej filozofii.

Zostaw własny komentarz