„Królowe Anglii” – M. Waller – recenzja


W świecie rządzonym przez mężczyzn nie było wiele miejsca dla władców płci żeńskiej. Jednak niektórym wyjątkowym kobietom się to udało – odważnie sięgnęły po stery rządów i poprowadziły swój kraj w kierunku, który uważały za najbardziej odpowiedni. W swojej najnowszej książce Maureen Waller przybliża ich losy – historie sześciu wybitnych królowych Anglii.

Jeśli szukacie książki, która zaspokoi waszą ciekawość dotyczącą angielskich monarchiń, koniecznie sięgnijcie po Królowe Anglii autorstwa Maureen Waller. To naprawdę ciekawa i dobrze napisana pozycja, w której znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o słynnych władczyniach, nieobawiających się zasiąść na tronie naturalnie przypisanym mężczyznom. Oczywiście na rynku można znaleźć liczne biografie każdej z bohaterek, i to znacznie obszerniejsze, ale recenzowana książka to małe kompendium o powyższych kobietach. Dzięki temu jest zdecydowanie warta uwagi.

Maureen Waller wykazuje się ogromem wiedzy na temat wszystkich sześciu królowych Anglii: Marii I i Elżbiety I z dynastii Tudorów, dwóch sióstr Stuart: Marii I i Anny I, wspaniałej Wiktorii Hanowerskiej oraz obecnie rządzącej Elżbiety II Windsor. Pochylam głowę przed wielką i mozolną pracą, jaką musiała podjąć autorka, aby przygotować tak przekrojową książkę – w końcu wykazuje się nie tylko wiedzą o królowych, ale także znajomością kolejnych epok i realiów w nich panujących. Wszystkie informacje poparte są obszerną bibliografią, co świadczy jedynie o tym, że Waller absolutnie nie ułatwiała sobie pracy i chciała jak najlepiej odtworzyć losy swoich bohaterek.

Najwięcej miejsca poświęcone jest Elżbiecie I oraz Wiktorii, co zapewne wynika z długości ich rządów, choć o obecnie panującej w Wielkiej Brytanii czytelnik dowie się już nieco mniej. Być może autorka lepiej czuła się, poruszając temat dawnych epok? Mnie to wcale nie przeszkadzało, w końcu o Elżbiecie II można przeczytać praktycznie wszędzie i to niemal codziennie, czego nie można, z oczywistych względów, powiedzieć o jej poprzedniczkach. Waller skupia się na najważniejszych aspektach oraz wydarzeniach z życia monarchiń i stara się spojrzeć głębiej, analizując ich charaktery i emocje, jakie im towarzyszyły. Nie ma tu więc jedynie suchych faktów i polityki, ale także miłość, namiętność oraz problemy emocjonalne. Autorka nie traktuje swoich bohaterek ulgowo, jest wobec nich krytyczna i nie boi się pisać wprost o ich wadach i przywarach, dzięki czemu czytelnik ma szansę spojrzeć na portrety, które nie są wybielone przez rozpływającego się w zachwytach historyka. Odbiorca widzi zatem nieradzącą sobie z rządami Marię Tudor czy uzależnioną od swojego męża Alberta królową Wiktorię.

Pomimo tego, że Waller, pisząc aż o sześciu kobietach, była nieco ograniczona przez liczbę stron (taka książka mogłaby mieć przecież spokojnie cztery razy tyle!), starała się opisać poruszane kwestie jak najdokładniej. To, czego mi brakowało, to nieco więcej informacji na temat związku królowej Elżbiety I z Robertem Dudleyem, który miał ogromny wpływ na jej rządy, a w książce tej został potraktowany nieco pobieżnie. Dziwi mnie też fakt, że autorka definitywnie zaprzecza jakoby między tym dwojgiem mogło dojść do fizycznej bliskości, podczas gdy liczni biografowie królowej nie wykluczają takiej możliwości, a większość stwierdza, że po prostu nie można mieć co do tego pewności. Poza tym odnośnie do treści nie mam nic do zarzucenia.

Bardzo dużym plusem książki są dodatki: oprócz wspomnianej wcześniej szerokiej bibliografii są tu także drzewa genealogiczne królowych, spis wszystkich angielskich monarchów począwszy od Wilhelma Zdobywcy oraz wkładka z pięknymi, kolorowymi portretami wszystkich opisywanych w pozycji władczyń. Atutem jest także lekka, płynna narracja, co jest zasługą zarówno autorki, jak i bardzo dobrego tłumaczenia oraz korekty.

Królowe Anglii to książka idealna dla tych, których fascynuje historia Anglii oraz kobiety u władzy. To pasjonująca historia odważnych władczyń, które walczyły o swoje, rządziły krajem, ale były także zwykłymi, często kruchymi niewiastami w swoim domowym zaciszu. Musiały nauczyć się radzić sobie z obowiązkami i osobistymi problemami, które często były negatywnym efektem pełnienia przez nie tak zaszczytnego stanowiska.

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ bardzo duża wiedza autorki

+ lekka narracja

+ ilustracje i inne dodatki

Na minus:

- podjęte tematy mogłyby być nieco bardziej wyczerpujące

 

Tytuł: Królowe Anglii

Autor: Maureen Waller

Wydawca: Amber

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-241-6248-2

Liczba stron: 480

Okładka: miękka

Cena: 59,80 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz