Przegląd zbliżających się imprez historycznych (5-11 maja 2017) |
Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!
Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.
Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.
Legnickie Pole 1241 „Tu można stracić głowę” [Legnickie Pole]
Inscenizacja historyczna Legnickie Pole 1241 - „Tu można stracić głowę!” odbędzie się w dniach 5-6 maja 2017 r. Główną atrakcją będzie inscenizacja bitwy.
Więcej informacji tutaj.
III Głogóweckie Spotkania z Historią [Głogówek]
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku zaprasza na III Głogóweckie Spotkania z Historią. Impreza odbędzie się 6 maja 2017 r.
Więcej informacji tutaj.
Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945 - promocja książki [Warszawa]
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na promocję książki Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945. Spotkanie odbędzie się 9 maja (wtorek) o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy oraz Litewskiego Archiwum Akt Specjalnych.
Dwujęzyczna publikacja zawiera 76 dokumentów NKGB-NKWD dotyczących zwalczania podziemia polskiego i litewskiego (przetłumaczonych z jęz. rosyjskiego na jęz. litewski i polski), w aneksie znajduje się 10 dokumentów wytworzonych przez podziemie polskie i litewskie oraz meldunki, sprawozdania, depesze, notatki, protokoły, korespondencja urzędowa i inne dokumenty dotyczące sowieckich działań wobec polskiego i litewskiego podziemia w okresie 1944–1945.
72. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie [Warszawa]
Z okazji 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowo-socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje 8 maja 2017 r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uroczystość składania wieńców i wiązanek kwiatów. Wezmą w niej udział przedstawiciele najwyższy władz państwowych i kombatanci.
godz. 12:00 – Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego
Dzień powszechny mieszkańców Stalinogrodu - wykład [Katowice]
Naszym gościem będzie dr hab. Zygmunt Woźniczka, prof. Uniwersytetu Śląskiego, który wygłosi wykład „Dzień powszechny mieszkańców Stalinogrodu – wybrane aspekty”. Usłyszeć będzie można go 11 maja o godzinie 17:00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina”.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
* * *
Artykuł jest aktualizowany.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.