„Ranking Pierwszych Dam Ameryki. Kto naprawdę rządzi Stanami Zjednoczonymi” – J.B. Roberts II – recenzja


Jacqueline Kennedy, Nancy Reagan, Hillary Clinton oraz Laura Bush. Te kobiety kojarzone są głównie jako małżonki swych mężów. Pierwsza Dama to tytuł honorowy przysługujący partnerce życiowej głowy państwa. Czy jednak jest on tylko tytułem, czy może również funkcją, która łączy się z wywieraniem realnego, choć nieoficjalnego, wpływu na prezydenta jednego z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej? Ranking Pierwszych Dam Ameryki stara się odpowiedzieć na to pytanie.

Autorem recenzowanej pozycji jest amerykański dziennikarz, blisko związany z Białym Domem, były rzecznik prasowy kampanii prezydenckiej Ronalda Reagana w 1980 r. – John B. Roberts II. W swej książce nakreślił pokrótce sylwetki wszystkich Pierwszych Dam Ameryki – począwszy od Marthy Waszyngton po Laurę Bush. Podstawą dla jego rozważań stał się ranking Pierwszych Dam Ameryki przygotowany przez Siena College Research Institute.

We wstępie Roberts charakteryzuje rolę Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych na przestrzeni dziejów, od momentu powstania państwa, kiedy funkcja ta jako taka nie istniała, aż do czasów współczesnych. Następnie definiuje pojęcie Pierwszej Damy, które przyjął na potrzeby swej książki. Omawia systematykę badania przeprowadzonego przez Siena College Research Institute, które opierało się na ankietach rozesłanych do amerykańskich naukowców. Badanie zostało wykonane dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1982 r. i objęło zarówno małżonki, jak i osoby pełniące obowiązki Pierwszej Damy. Następnie powtórzono je w 1993 r., pominięto jednak w nim panie, które pełniły obowiązki krótko lub nie były małżonkami prezydentów.

W rozumieniu autora książki Pierwsze Damy to nie tylko małżonki czy partnerki prezydentów, ale także wszystkie kobiety, które pełniły tę funkcję w otoczeniu poszczególnych prezydentów, w związku z czym odwołuje się głównie do wyników pierwszego rankingu. W ten sposób w jego zestawieniu znalazła się m.in. Martha Jefferson Randolph i Mary Jefferson Eppes, córki trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona, czy Harriet Lane, sierota przygarnięta przez Jamesa Buchanana, piętnastego prezydenta.

Zasadniczą część książki zajmują biografie Pierwszych Dam ułożone w kolejności chronologicznej. Każdy opis zawiera informację, które miejsce w rankingu Siena College Research Institute zajęła omawiana kobieta.

Autor stara się ustosunkować do owego rankingu, robi to jednak dość niekonsekwentnie, co stanowi spory mankament książki. Czasem wplata w narrację dużo informacji, które mogą rzucać inne światło na daną Pierwszą Damę, a czasem ogranicza się do suchych faktów. Trudno wobec tego ustalić, jaką w zasadzie rolę odgrywa tytułowy ranking, ponieważ jest on bardzo umowny i niejednoznaczny. Z jednej strony autor we wstępie zaznacza, że skupia się tylko na politycznym aspekcie funkcjonowania każdej Pierwszej Damy i nie tworzy całych biografii, z drugiej zaś – zdarza mu się umieszczać w książce wątki będące z punktu widzenia politycznego zupełnie drugorzędne. Informacje zawarte w książce są jednak ciekawe i pokazują Biały Dom od innej, nieznanej dotąd szerzej strony.

Książka napisana jest poprawnym językiem, wydana w miękkiej oprawie, a każdej sylwetce towarzyszy czarno-biała podobizna omawianej kobiety. Ranking Pierwszych Dam Ameryki napisano w 2003 r., lecz wydanie polskie nie zostało zaktualizowane, co w przypadku Pierwszych Dam ostatnich 20–25 lat może stanowić minus.

Reasumując, książka może przypaść do gustu osobom, które interesują się historią Stanów Zjednoczonych, a zarazem nie oczekują zbyt ambitnej lektury. Niemniej należy docenić wysiłek autora włożony w przybliżenie sylwetek kobiet, które zazwyczaj stoją w cieniu, a bez obecności których historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ narracja

Na minus:

- brak bibliografii i przypisów

- brak konsekwencji autora

- brak aktualizacji treści

 

Tytuł: Ranking Pierwszych Dam Ameryki. Kto naprawdę rządzi Stanami Zjednoczonymi

Autor: John B. Roberts II

Wydawca: Amber

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-241-6217-8

Liczba stron: 383

Okładka: miękka

Cena: 44,80 zł

Ocena recenzenta: 6,5/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Amerykanie mają wielkie szczęście, że obecnych wyborów prezydenckich nie wygrała Clintonowa.

Zostaw własny komentarz