Nowa pięciozłotówka. Na niej Jagiełło z Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim


Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu nową monetę z serii „Odkryj Polskę”. Na pięciozłotówce widnieje Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Na rewersie wykonano fragment wnętrza Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Na tle okien kaplicy uwidoczniono fresk z konnym portretem króla Władysława Jagiełły.

Następna emisja zaplanowana jest na 29 maja. NBP upamiętni wówczas bitwę pod Zadwórzem, która będzie pierwszą monetą z serii „Polskie Termopile”.

Informacje

Nominał: 5 zł
stop: pierścień MN25, rdzeń CuAl6Ni2
stempel: zwykły
średnica: 24,00 mm
masa: 6,54 g
brzeg (bok): moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami
nakład: do 1 200 000 szt.
projektant: Dobrochna Surajewska
emitent: NBP, monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Źródło informacji: Banknoty i monety, nbp.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Numzmatyk pisze:

    Fajna, fajnie jakby wprowadzić „tradycje” płacenia nimi w sklepie. Wiem, że można, ale kto by przyjął w sklepie 😛

Zostaw własny komentarz