Na tropie średniowiecznego tunelu. Wykopaliska w krzyżackim zamku


Zamek w Pasłęku, czy archeolodzy odkryją pod nim średniowieczny tunel? / fot. Romek, CC-BY-SA 3.0

Już latem tego roku archeolodzy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego przekopią okolice zamku w Pasłęku. Będą szukać średniowiecznego tunelu łączącego twierdzę z kościołem św. Bartłomieja.

W ubiegłym roku badania geo-archeologiczne potwierdziły obecność różnych struktur architektonicznych poniżej poziomu gruntu. Prawdopodobnie na głębokości 4 metrów znajduje się strop zarwanego tunelu. Zebrane dotąd badania wskazują, że tunel łączył krzyżacki zamek z kościołem św. Bartłomieja. Budowle są od siebie oddalone zaledwie o kilkadziesiąt metrów.

Archeolodzy będą chcieli do niego dotrzeć. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu jakie Pasłęk zawarł z Instytutem Archeologii UKSW w Warszawie. Władze miasta wierzą, że odkrycie tunelu będzie nie tylko archeologiczną sensacją ale także przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta.

Jedna z miejskich legend głosi, że w Pasłęku ukryta jest Bursztynowa Komnata, do tej pory jednak jej obecności nie udowodniły jakiekolwiek badania.

Źródła informacji: A. Młynarczyk, Podpisanie Porozumienia, paslek.pl; Archeolodzy będą szukać tunelu łączącego zamek z kościołem. Tam może być Bursztynowa Komnata, tvn24.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. paweł pisze:

    dzieki za pomoc 😀

Zostaw własny komentarz