Ostróda stolicą polskiej obronności. Polska Ścieżka Zbrojeniowa nową atrakcją


W dniach 1-4 czerwca wszyscy miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć najnowszy polski sprzęt wojskowy, pokazy specjalne formacji wojskowych oraz wziąć udział w panelach tematycznych towarzyszącej konferencji proobronnej. Tegoroczna edycja zostanie wzbogacona o nowy element edukacyjno-historyczny, czyli Polską Ścieżkę Zbrojeniową, którą swoim mecenatem objął Partner Strategiczny wydarzenia – Polska Grupa Zbrojeniowa.

Pro Defense otrzymało pełne wsparcie Biura do spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz instytucji ściśle związanych z szeroko pojętą wojskowością. Pro Defense jest skierowane do wszystkich obywateli naszego kraju, a zwłaszcza tych, dla których patriotyzm nie jest tylko słowem i którym zależy na aktywnym zaangażowaniu w bezpieczeństwo/budowanie bezpieczeństwa Ojczyzny. Głównymi adresatami Targów są zatem wszelakie stowarzyszenia paramilitarne, organizacje proobronne i klasy mundurowe. Pro Defense ma pokazać, jak liczne są tego typu formacje oraz jak ogromną rzeszę ludzi skupiają. W swojej idei Targi oraz wydarzenia im towarzyszące mają wymiar edukacyjny, a także mają stanowić platformę służącą wymianie informacji i doświadczeń, które pozwolą na wypracowanie skutecznego modelu funkcjonowania systemu proobronnego w obecnej sytuacji geopolitycznej i jego współpracy z polską armią, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Targi w swej formule wystawienniczej są okazją do prezentacji sprzętu i wyposażenia przez Wojsko Polskie. Sprzętu wojskowego i indywidualnego wyposażenia żołnierza odpowiadającego najwyższym standardom w ramach zwalczania zagrożeń, zapobiegania ich skutkom i niesienia pomocy ofiarom. Swoją ofertę prezentować będą również producenci i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu szkoleniowego, logistycznego, komunikacyjnego, ratowniczego i bezpieczeństwa osobistego, a także innych produktów i usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obrony cywilnej. Będzie tu można znaleźć również propozycje firm związanych z survivalem, outdoorem i prepperingiem.

W gronie wystawców znajdzie się także Partner Strategiczny wydarzenia – Polska Grupa Zbrojeniowa, która prezentować będzie najnowsze rozwiązania techniczne i potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Nowością na tegorocznej edycji targów będzie Polska Ścieżka Zbrojeniowa, czyli ścieżka historyczno-edukacyjna zorganizowana pod egidą Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ścieżkę będą mogli przebyć wszyscy odwiedzający targi Pro Defense bez względu na wiek. Zakres tematyczny obejmować będzie historię Polski, aż od czasów pierwszych Piastów i umożliwi on interaktywne poznanie różnych epok ze szczególnym naciskiem na elementy dotyczące polskiej wojskowości. Elementem ścieżki będzie także specjalny wojskowy tor sprawnościowy. Oprócz walorów edukacyjnych przejście ścieżki pozytywnie wpłynie na ukształtowanie świadomej postawy patriotycznej uczestników oraz przybliży ideę proobronności kraju. Ścieżka będzie nie tylko wycieczką w przeszłość, ale pozwoli podejrzeć jak będzie kształtować się przyszłość m.in. dzięki interaktywnym ekspozycjom Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskiej Agencji Kosmicznej.

Głównymi wydarzeniami towarzyszącymi Targom Proobronnym Pro Defense jest Międzynarodowa Konferencja Organizacji Proobronnych, poświęcona działalności proobronnej w Polsce i na świecie oraz Ogólnopolski Piknik Proobronny Klas Mundurowych, integrujący uczniów tych klas oraz pozwalający na wypracowanie spójnego modelu funkcjonowania szkół o profilu mundurowym. Spotkanie przedstawicieli klas mundurowych w tym roku będzie połączone z ogłoszeniem listy szkół, które włączą się w pilotażowy program wspierania klas mundurowych opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szczegóły: pro-defense.pl

Źródła informacji: Polska Ścieżka Zbrojeniowa na targach Pro Defense, pro-defense.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. Bilbo pisze:

  No, Polska się militaryzuje, czyli wracamy do korzeni.

  • USA pisze:

   Ha ha ha, śmigłowców brak, dronów brak, obrona terytorialna zamiast dużej armii, okrętów podwodnych brak itp. Dziś bez śmigłowców armia nie istnieje!

   • Bilbo pisze:

    Przetarg na Caracale to był jeden wielki przekręt finansowy, i bardzo dobrze, że MON go „zatopił”. Jeśli chodzi o drony, to właśnie został podpisany kontrakt na dostawę dla WP dronów klasy mikro DragonFly z podwieszanymi głowicami bojowymi. OT jest budowana przy armii operacyjnej, a nie zamiast niej (zresztą utworzenie OT w tak krótkim tempie to wielki sukces MON). Kontrakt na okręty podwodne (program Orka) ma być podpisany do końca roku (oczywiście, czy będzie, zobaczymy - PO nie była w stanie tego zrobić). Generalnie, wielkim problemem polskiej armii są ślimaczące się latami kontrakty zbrojeniowe (część MON w końcu pokończyło, jak np. Kraby), i trudno, żeby Macierewiczowi w ciągu 2 lat udało się zmienić cały biurokratyczny system budowany długimi latami. Macierewicz jest skuteczny, ale nie aż tak, poza tym nie może przecież wszystkiego zniszczyć, tylko musi przebudować taki system. A to, niestety, trwa.
    Więc kretyńskie wyśmiewanie się z czegoś, co nie ma miejsca, jest po prostu głupie. Chyba, że ktoś ma fobię antyPiSowską, ale to raczej podpada pod leczenie.

    • Awangarda pisze:

     Zdaje się, że świadek uciekł (?) do USA. Skoro masz taką wiedzę, to zeznawałeś już w prokuraturze czy gadasz głupoty?

     • Bilbo pisze:

      Jeśli ktoś ucieka, to chyba po to, żeby nie można go było znaleźć, a przecież miejsca zamieszkania Berczyńskiego w USA jest ogólnie znane.
      Po drugie, wystarczy poczytać sobie komentarze ekspertów na specjalistycznych portalach internetowych typu Defence24.pl, aby posiąść taką wiedzę.

     • Awangarda pisze:

      To zeznawałeś już w prokuraturze?

 2. Kapis pisze:

  Jak myślicie ilu zawodowydh rosyjskich żołnierzy i rakiet wystarczy na OT? Tutaj trzeba postawić na obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą. My nawet nie mamy nowoczesnych śmigłowców do przerzucenia sił lub do zwalczania czołgów... gdzie są patrioty?

 3. Bilbo pisze:

  Wokół OT powstało tyle dezinformacji i medialnych przekłamań, że aż strach. Przecież OT nie będzie główną siłą polskiej armii przeciwstawiającą się obcym wojskom. OT powstaje przy wojskach operacyjnych, i ma prowadzić działania pomocnicze, opóźniające czy partyzanckie. I to w miejscach swojego formowania, ze względu na znajomość miejscowego terenu.
  Oczywistym jest, że WP potrzebuje przede wszystkim broni ppanc. i plot. (jak we Wrześniu ’39). I te kontrakty są przecież zawierane.

 4. Bilbo pisze:

  Ależ MON stawia na obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą. Programy Narew i Wisła są rozwijane, kontrakty zostaną zawarte. Tylko lata zaniedbań nie da się zniwelować w krótkim czasie.

Zostaw własny komentarz