Stuk maszyn przemysłowych czyli Industriada 2017


Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem będzie odbywać się zgodnie z rytmem mechanizmów urządzeń przemysłowych. W wybranych obiektach maszyny ruszą już 9 czerwca, a pełną moc osiągną 10 czerwca 2017 roku.

Industriada to cykliczne, coroczne święto podczas którego promowany jest szlak zabytków techniki województwa śląskiego. A także popularyzacja kultury dziedzictwa poprzemysłowego.  Sam szlak zabytków techniki jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Został on utworzony w 2006 roku przez samorząd regionu.

Święto wypełnione będzie koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jego główna część odbywa się w sobotę; w ubiegłym roku część wydarzeń towarzyszących przygotowano także dzień wcześniej.

500 wydarzeń

Industriada 2017 to  imprezy i wydarzenia zlokalizowane 28 miejscowościach i 47 obiektach województwa śląskiego. Będzie można zobaczyć zabytki związane z przemysłem, ale nie tylko. Czekają autentyczne kopalnie (węgla i srebra), osiedla robotnicze, browary, fabryki, wieże wyciągowe, koleje wąskotorowe, pojazdy ratownictwa pożarowego, radiostacje, a także wiele innych atrakcji.

Na gości czekają m. in.:  Walcownia Cynku w Katowicach, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, Stary Młyn w Żarkach, Fabryka Porcelany w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie i zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. To tylko kilka z wielu miejsc w których czekają liczne wydarzenia (ponad 500 wydarzeń). Pełny program tutaj.

UWAGA część wejść na wydarzenia jest płatna lub wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Komunikacja

Jak co roku obiekty uczestniczące w Industriadzie będą połączone darmową komunikacją organizowana przez Koleje Śląskie, KZKGOP,  i MZK Tychy. Dodatkowo poszczególne atrakcje będą połączone transportem lokalnym bezpłatnym lub płatnym.

Trochę historii

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się w 44 zabytkach w 27 miastach województwa. Przygotowywały ją prawie 4000 osoby i blisko 500 różnych podmiotów, instytucji i stowarzyszeń. Przyciągnęła ponad 90 tys. widzów, którzy mogli wybierać z 376 przygotowanych głównie na 11 czerwca wydarzeń. Pełniejsze podsumowanie tutaj.

Źródło informacji: industriada.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Fajny pomysł. Zamiast zabytków militarnych - przemysłowe.

Zostaw własny komentarz