Jesienią rozpoczną się poszukiwania szczątków pomordowanych polskich żołnierzy


 W okolicach Bielska-Białej pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej będą szukali kości zamordowanych przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Najprawdopodobniej, oprócz Bielska-Białej, zostanie przebadany las w miejscowości Ogrodzona niedaleko Cieszyna. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji nie określiło jeszcze konkretnego miejsca poszukiwań- zawiadomił PAP kierujący Biurem Krzysztof Szwagrzyk.
Historycy twierdzą, że w tych okolicach jest wiele lokalizacji, w których mogą być pochowane żołnierze podziemia niepodległościowego. Koordynatorka IPN dr Aleksandra Namysło wymieniła  kilka miejsc, w których można znaleźć zwłoki ofiar komunistów, przede wszystkim żołnierzy NOW  i  NSZ  z oddziału kapitana Henryka Flamego. Jej zdaniem może być to teren za budynkiem dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku, gdzie według świadków, agenci UB zakopali zwłoki sierżanta Edwarda Michalika. Mogą się tam również znajdować szczątki Karola Czornego, który był ściśle powiązany z oddziałem Henryka Flamego,.
Kolejnymi z prawdopodobnych miejsc mogą się okazać podwórze dawnego budynku UBP w Bielsku-Białej oraz park nad rzeką Białą. Wskazywany jest także teren aktualnego szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Według PAP to nie pierwsze poszukiwania w Śląsku. W ubiegłym roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji odnalazło w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie szczątki zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wiceprezes IPN poinformował, że w ciągu tego roku poda pierwsze nazwiska oraz informacje dotyczące poszukiwań.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    A oddział kpt. Flame to przypadkiem nie NSZ? Co ma z tym wspólnego NOW?

Zostaw własny komentarz