Zakończono wieloletni projekt digitalizacji kolekcji archiwalnej „Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”


W Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku zostało zdigitalizowano 40 tysięcy stron dokumentów z Kancelarii Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.

W ramach Instytutu zgromadzono zbiory jednego z największych archiwów z materiałami dotyczącymi historii Polski w latach 1918-1939.  Projekt otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu Rzeczypospolitej Polski, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Konsulatu Generalnego Polski w Nowym Jorku.

Projekt realizowany był pod kierownictwem Marka Zielińskiego, zaś za opiekę merytoryczną i archiwalną odpowiedzialna była Iwony Korgi. Pracownicy Instytutu zawiadomili, że zakończenie projektu nie oznacza, że materiały będą dostępne tylko w Internecie. Dokumenty w dalszym ciągu będą bowiem udostępniane wszystkim osobom, które przyjdą osobiście.

Archiwum Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza składa się z 17 tysięcy dokumentów liczących łącznie 40 tysięcy stron. Zdigitalizowane zbiory zamieszczono na stronie internetowej www.pilsudski.org.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Zbiory archiwalne tego typu polskich instytutów emigracyjnych powinny powrócić do Polski. Nie ma najmniejszej potrzeby, żeby były dalej przechowywane w USA, Wlk. Brytanii czy innych krajach. Tym bardziej, że instytucje te zazwyczaj cierpią na niedobór funduszy i korzystają na potęgę z pomocy polskich archiwów.

Zostaw własny komentarz