„George Michael” – R. Jovanovic– recenzja


Rok 2016 zebrał istne żniwo. Fanom przyszło pożegnać niesamowitych artystów – Leonarda Cohena, Davida Bowiego, Prince’a, Alana Rickmana, Umberta Eco. 27 grudnia świat obiegła wiadomość o śmierci kolejnego z wielkich. George Michael – piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny, zmarł w Boże Narodzenie w łóżku swojego domu w hrabstwie Oxfordshire (Wielka Brytania), mając zaledwie 53 lata.

Pięć miesięcy później na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka zatytułowana po prostu George Michael. Jej autor, Rob Jovanovic, ma na swoim koncie kilka biografii. Pozycja poświęcona Michaelowi została wydana już w 2007 r. Wiadomość o śmierci artysty sprawiła, że Jovanovic postanowił jak najszybciej ją zaktualizować.

Książka składa się z trzech części, te zaś z rozdziałów, a każdy z tych elementów opowiada o poszczególnych latach życia George’a Michaela. Dla tego chronologicznego układu wyjątek stanowi prolog zatytułowany Finał, nie traktujący jednak o śmierci artysty, lecz o zakończeniu twórczości zespołu Wham!. Dla mnie – osoby niezaznajomionej bliżej z życiem i twórczością muzyka – książka ta stanowi istne kompendium wiedzy, poruszające na blisko 400 stronach tematykę zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego Michaela. Dowiedziałam się również wiele o jego rodzinie (prawdziwe imię i nazwisko piosenkarza brzmi: Georgios Panayiotou; był synem greckiego imigranta i angielskiej Żydówki), przyjaciołach i kontaktach z innymi światowej sławy gwiazdami. Nie brakuje głośnych skandali, a wszystko to zostało przedstawione w sposób całkowicie obiektywny – autor książki nie zajmuje żadnej pozycji, nie dzieli się z czytelnikiem swoją opinią, przytacza jedynie wypowiedzi różnych osób czy stanowiska mediów.

Najświeższe książki Wielkiej Litery charakteryzują się niesamowitą prostotą wydania. Na okładce wzrok przyciąga czarno-białe, można rzecz – wręcz nostalgiczne zdjęcie artysty i pomarańczowy tytuł u góry. Kremowe kartki zostały zadrukowane przyjemną dla oka i dość dużą czcionką. Części drugą i trzecią oddziela wklejka z czarno-białymi i kolorowymi zdjęciami wraz z krótkimi podpisami. Osobiście uważam, iż 4 strony zawierające 19 zdjęć to zdecydowanie zbyt mało. Wydanie, mimo iż bardzo atrakcyjne, zawiera także nieco błędów językowych i składniowych.

Podczas czytania nużyły mnie obszerne fragmenty, opisujące ze szczegółami wahania na listach przebojów oraz teledyski. Biorąc pod uwagę, że na końcu książki znalazły się dodatki takie jak: Miejsce na listach przebojów, Dyskografia, Wideografia, autor mógł poprzestać na wskazaniu jedynie głównych osiągnięć czy motywów występujących w teledyskach, z nawiązaniem, co poprzez taki obraz Michael chciał przekazać. Te opisy i tak nie zastąpią obejrzenia ich wraz z nieodłączną muzyką.

Wątpliwy jest dla mnie dobór poszczególnych pozycji bibliografii. Odnoszę zresztą wrażenie, że cała książka powstała na kanwie tego, co na przestrzeni dziejów można było przeczytać w prasie czy usłyszeć w radiu bądź telewizji. Nie ma tutaj wiarygodnej biografii, ukazującej prawdę taką, jaką była, wyciągającą na światło dzienne nieznane dotychczas ludziom szczegóły życia piosenkarza. Książka stanowi jedynie zebrane w jedną całość to, co zapewne gorliwy fan jest w stanie na własną rękę znaleźć w sieci. Z drugiej strony – dobrze jest mieć to w jednym miejscu, razem zresztą ze wspomnianymi wcześniej dodatkami. Niestety, poszukując opinii fanów o książce, uświadomiłam sobie, iż nie jest ona wolna od błędów merytorycznych – niektóre fakty zostały podane niewłaściwie (np. na stronie 131 znalazła się informacja, że koncert Live Aid odbył się 13 lipca 1983 r., a był to rok 1985).

Dla ludzi takich jak ja, niewiedzących zbyt wiele o życiu i twórczości George’a Michaela, pozycja ta może stanowić dobry wstęp do pogłębiania wiedzy o artyście. Wydaje mi się jednak, że zagorzali fani odczują niedosyt, a książka Jovanovica będzie stanowiła jedynie uzupełnienie kolekcji dzieł poświęconych Michaelowi.

 

Plus minus:

Na plus:

+ atrakcyjne wydanie

+ wkładka ze zdjęciami

Na minus:

- nieco nużące opisy teledysków i list przebojów

- nie całkiem wiarygodne źródła

- niewystarczająca ilość zdjęć

- błędy językowe i merytoryczne

 

Tytuł: George Michael

Autor: Rob Jovanovic

Wydawca: Wielka Litera

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8032-175-5

Liczba stron: 392

Okładka: miękka z obwolutą

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 6/10

 

Redakcja merytoryczna: Artur Markowski

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz