Walkiria 2017 - Inscenizacja „Monte Cassino 44″ oraz Bitwa Czołgów


22 i 23 lipca w Parczu k. Kętrzyna odbędzie się po raz ósmy Walkiria - Mazurski Piknik Militarny. W drugim dniu imprezy (niedziela) widzowie zobaczą pierwszą w Polsce inscenizację walk Polaków o klasztor Monte Cassino w 1944 r. Specjalna scenografia, fortyfikacje obronne, Bitwa Czołgów oraz efekty pirotechniczne to tylko niektóre z atrakcji widowiska i całego Pikniku Militarnego.

„Walkiria„ - Mazurski Piknik Militarny to unikalna impreza historyczna w Polsce. Co roku, na specjalne do tego celu przygotowanym terenie, Muzeum Militariów Fundacja Edukacji Historycznej Park Militariów oraz Grupa Filmowa „Walkiria” przygotowują unikalne widowisko plenerowe, poświęcane najbardziej znanym bitwom II wojny światowej. Wyjątkową atrakcją Walkirii jest duża liczba czołgów i pojazdów wojskowych biorąca udział w inscenizacji oraz Bitwie Czołgów, scenografia oraz spektakularne efekty pirotechniczne. Te atrakcje sprawiają, że do Parcza, niedaleko byłej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży (10 km od Kętrzyna) przyjeżdżają tysiące turystów pragnących zobaczyć to wyjątkowe widowisko.

- Naszą misją jest przybliżanie ludziom historii. Tutaj na Mazurach, obok b. kwatery polowej Adolfa Hitlera oraz w Kętrzynie tworzymy jako jedyni w Polsce „Teatr Historii Żywej„, w rodzaju historycznego Colloseum, gdzie przenosimy widzów do wydarzeń opisywanych w książkach. Tylko tutaj mamy historię na wyciągnięcie ręki” - mówi Jacek Adamski - twórca Walkirii i prezes Fundacji Edukacji Historycznej Park Militariów.

W tym roku na potrzeby widowiska „Monte Cassino 44″ zostaną odtworzone fortyfikacje obronne, panorama klasztoru oraz przygotowane pola makowe, po których, podczas prawdziwej bitwy, szli żołnierze polscy szturmujący twierdzę.

Podczas dwóch dni Walkirii 2017 będzie można zobaczyć legendarne czołgi II wojny światowej m.in. - M4 Sherman, M3 Stuart oraz niemiecką Panterę. Dodatkowo w pokazach pikniku wezmą udział dwa inne czołgi: T 55 oraz przywieziony przez „9 Brygadę Kawalerii Pancernej„ z Braniewa PT 91 „Twardy”. Drugą jednostką Wojska Polskiego, która weźmie udział w imprezie jest ”9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy”, który zaprezentuje widzom pojazdy używane podczas misji w Iraku i Afganistanie.

Podczas Walkirii w Muzeum Militariów w Parczu zostanie otwarta wystawa „Żołnierze Andersa” oraz zaprezentowane samoloty z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Jak zawsze podczas dwóch dni pikniku będą zorganizowane dioramy historyczne, pokazy strzeleckie, prezentacja umundurowania wojskowego oraz pokazy dynamiczne sprzętu militarnego. Widzowie Walkirii będą mogli postrzelać z broni historycznej na ślepą amunicję, pojeździć czołgami, zjeść pyszną grochówkę w kuchni polowej oraz kupić gadżety militarne na licznych stoiskach. Oczywiście, jak co roku, Mazurolandia - partner imprezy - pozwoli gościom Walkirii korzystać w ramach biletu ze wszystkich dostępnych atrakcji dla najmłodszych.

Mazurski Piknik Militarny jest częścią Weekendu Historycznego, który Muzeum Militariów i Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów” organizują przy udziale Miasta Kętrzyn, które od 21 do 23 lipca staje się filmową stolicą Mazur.

W ramach Weekendu Historycznego zostaną zorganizowane 21 i 22 lipca w Kętrzynie: „Offensive of Rock„ - koncerty rocka walczącego, Mazurska Defilada Historyczna, Festiwal Filmów Historycznych „Walkirie Filmowe” oraz Gala Piosenki i Muzyki Filmowej. Swój udział w Festiwalu Filmów Historycznych i Gali Piosenki zapowiedzieli znani aktorzy m.in. Paweł Małaszyński, Paweł Deląg, Andrzej Grabowski, Olga Bończyk, Laura Łącz, Olga Borys, Wojciech Majchrzak, Marcin Kwaśny. Informacje o widowisku ”Monte Cassino 44”, Festiwalu Filmowym i Mazurskim Weekendzie Historycznym znajdziecie w internecie na stronie: www.walkiria.com.pl, www.filmowa.walkiria.com.pl oraz na facebooku.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Adi pisze:

    Drożyzna nie ma zmiłuj nawet dla dzieci za wstęp. Chyba że po niżej 2 lat a kto przyjdzie z dzieckiem po niżej 2 lat na taką impreze.

Zostaw własny komentarz