„Fatima. Cała prawda. Historia i tajemnica” – S. Gaeta – recenzja |
W tym roku mija setna rocznica objawień fatimskich. Wydarzenia, jakie miały miejsce w portugalskiej Fatimie w 1917 r. szokują do dnia dzisiejszego. Dzięki książce Saveria Gaety czytelnik będzie w stanie lepiej zrozumieć ich sens i znaczenie. Potencjalny odbiorca, za sprawą powołania się autora na osobiste pamiętniki siostry Łucji, poczuje lepiej atmosferę tamtejszych wydarzeń. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem.
Historia objawień fatimskich związana jest z trójką pastuszków: Łucją, Franciszkiem i Hiacyntą. Wydarzenia w Fatimie miały miejsce podczas pierwszej wojny światowej. Wspomnianej trójce dzieci ukazała się biała postać, która miała im do przekazania ważne wieści. Miała nią być sama Matka Boża. Przez długi okres prosiła ona o modlitwę oraz wytrwałość, bowiem gdy wieść o wydarzeniach rozeszła się po okolicy, nikt, nawet rodzice bohaterów i Kościół, nie chcieli uwierzyć słowom trójki pastuszków. Dopiero znak dany przez Maryję spowodował, że uznano jej objawienie za prawdziwe. Saverio Gaeta, opisując historię, opiera się w dużej mierze na pamiętniku siostry Łucji oraz ówczesnej lokalnej i ogólnopaństwowej prasie, jak również na dokumentach Kościoła.
W publikacji można wyróżnić trzy części. W pierwszej z nich autor przedstawia objawienia Maryi wobec Franciszka, Łucji oraz Hiacynty. W drugiej próbuje przybliżyć kulisy wyjawienia trzeciej tajemnicy fatimskiej światu. Natomiast w trzeciej części przedstawiony jest stosunek papieży do wizji świata według Matki Bożej. Pisarz stara się uzmysłowić potencjalnemu odbiorcy, że proroctwo fatimskie jest nadal aktualne, że wciąż rozbudza wyobraźnię milionów katolików na świecie. Jego zdaniem wiele z przepowiedni nie zostało wypełnionych do dnia dzisiejszego.
Niniejsza publikacja jest napisana językiem zrozumiałym, chociaż pewne wątpliwości może budzić tłumaczenie, bowiem często zdarzają się literówki i nieścisłości. Wielkim plusem jest cytowanie pamiętników siostry Łucji, pozwala to czytelnikowi na bliższe utożsamienie się z omawianymi kwestiami. Widać, że autor zapoznał się bardzo dobrze z dokumentami zarówno państwowymi jak i kościelnymi. Naukowy charakter pracy nadają liczne przypisy. Zdecydowanym minusem jest brak jakichkolwiek ilustracji, map, wycinków gazet. Pozwoliłoby to potencjalnemu odbiorcy lepiej zaznajomić się z przedstawianym tematem.
Na plus zasługuje bardzo ładna okładka, która wprowadza aurę tajemniczości i świętości. Niniejsza opowieść pozwala zrozumieć powagę tamtych wydarzeń, ich istotny wpływ na późniejsze losy świata. Pisarz nakreślił również ówczesne tło historyczne oraz przedstawił sytuację Kościoła w okresie objawień. W zdecydowany sposób autor odpowiada na wszelkie wątpliwości, jakie może sobie postawić współczesny czytelnik.
Na samym końcu publikacji odbiorca znajdzie kalendarium, w którym przedstawione są wydarzenia rok po roku, oraz krótką informację bibliograficzną.
Książka ta jest tytułem obowiązkowym dla wszystkich zainteresowanych tematem objawień fatimskich, zarówno tych, którzy zajmują się nim naukowo, jak i badających zagadnienie hobbistycznie.
Plus minus:
Na plus:
+ ładne wydanie
+ ciekawy temat
+ przystępny sposób prezentacji
+ ciekawa narracja
Na minus:
- brak ilustracji, map, wycinków z gazet
- pojawiające się od czasu do czasu literówki
Tytuł: Fatima. Cała prawda. Historia i tajemnica
Autor: Saverio Gaeta
Wydawca: Wydawnictwo Esprit
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-65706-39-3
Liczba stron: 217
Okładka: broszurowa ze skrzydełkami
Cena: 29,90 zł
Ocena recenzenta: 8/10
Redakcja merytoryczna: Artur Markowski
Korekta językowa: Patrycja Grempka
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.