Przywracanie pamięci. Na Łotwie odnaleziono szczątki dwóch polskich żołnierzy


W wyniku prac archeologicznych prowadzonych na terenie polskiego cmentarza wojennego w pobliżu Dyneburga na Łotwie udało się odkryć szczątki dwóch polskich żołnierzy. Odnalezieni żołnierze walczyli z bolszewikami pod dowództwem generała Edwarda Rydza-Śmigłego. Polegli jesienią 1919 roku.

O odkryciu poinformowało w swoim komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Szczątki dwóch żołnierzy Wojska Polskiego odnaleziono podczas prac archeologicznych w pobliżu Dyneburga (Daugavpils) na Łotwie. Należą one do poległych jesienią 1919 roku w walkach z bolszewikami”.

Edward Rydz-Śmigły, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7706461

Kolejni przywróceni pamięci

Prace prowadzone na terenie polskiego cmentarza wojskowego w Katymiołce, gdzie udało się natrafić na szczątki poległych żołnierzy, prowadzone są przez zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie dokonane na Łotwie. Naukowcy pracujący w Katymiołce odnaleźli dotychczas szczątki dziewięciu żołnierzy. Ośmiu z nich pochodziło z 1. Dywizjonu Piechoty Legionów, jeden natomiast z 1. Pułku Czołgów.

Analiza dokumentów znajdujących się w zasobach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przyniosła również odpowiedź, na pytanie dotyczące tożsamości poległych na Łotwie żołnierzy.

Pogrzeb dwóch odnalezionych żołnierzy odbędzie 21 października. Zostaną pochowani w polskiej kwaterze wojennej w Ławkiesach.

Kampania łotewska

Polscy żołnierze, znajdujący się pod dowództwem generała Rydza-Śmigłego, walczyli na Łotwie pomiędzy na przełomie roku 1919 i 1920. W wspólnej kampanii wojsk polskich i łotewskich, 3 stycznia 1920 roku, udało się zająć Dyneburg, a następnie wyprzeć bolszewików z terenów Łatgalii.

Polskie czołgi pod Dyneburgiem, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1843872

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Jeśli chodzi o epizod walk z lat 1919-1920, to bardzo ciekawe wydarzenie, mające spore znaczenie w całym okresie międzywojennym.
    Ale po co IPN prowadzi takie działania? Tyle pracy jeszcze czeka w Polsce, a dr Szwagrzyk prowadzi ekspansję na byłe Kresy Wschodnie.

Zostaw własny komentarz