„Płomienna korona” – E. Cherezińska – recenzja


Książę Władysław Łokietek powrócił z wygnania i z mozołem stara się scalić rozbite królestwo. Oprócz starych wrogów, na północy wyrasta mu nowy agresor: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwany potocznie Krzyżakami. Przeciwności losu nie omijają także podwójnej królowej Rikissy. Na to wszystko nakłada się niepojęty świat pradawnej magii.

Elżbieta Cherezińska jest teatrologiem, a przede wszystkim znaną polską pisarką, której specialite de la maison są powieści historyczne. Choć bardzo długo kazała czytelnikom czekać na ostatni tom cyklu „Odrodzone Królestwo”, to jednak nie pozostawiła ich w całkowitej samotności. W międzyczasie można było poznać tak genialne książki jak Turniej cieni, Harda czy Królowa (te dwie ostatnie tworzą dylogię). Czas powrócić do zmagań o przełamanie klątwy Wielkiego Rozbicia.

Wydaje się, że okres rozbicia dzielnicowego jest znany i nudny jak flaki z olejem (a przynajmniej tak wynika z programu nauczania). Kolejne podziały księstw wywołują emocje jedynie u studentów historii, którzy roniąc łzy muszą wykuć na blachę poszczególnych książąt i przynależne im ziemie, aby z jako takim sukcesem zakończyć kurs. Nic bardziej mylnego. Francuzi mają swój cykl Królowie przeklęci i Martina Druona, a Polacy klątwę Wielkiego Rozbicia i – równie wielką – Cherezińską. To właśnie jej wspaniałe pióro pokazuje, że historia Polski może być materiałem na frapującą powieść pełną intryg, zdrad, skrytobójców, ale i honoru, miłości, i oddania.

Autorka dokonuje niemożliwego. Mimo że wiadomo, iż Mały Książę ukoronuje się w Krakowie i zjednoczy Królestwo, to jednak każde kolejne wydarzenie czytelnik będzie śledził z ogromną uwagą. Niepowodzenia, bunty, zdrady i skrytobójstwa utrudniają oderwanie się od czytania z przysłowiowymi wypiekami na twarzy. Przeplatanie się świata realnego i tego, co niepojęte, istnienie dwóch sił, zarówno wśród wyznawców Chrystusa, jak i Starszej Krwi dodaje całości niewątpliwego smaczku. Nic nie jest proste, a kolejni pojawiający się aktorzy zdarzeń są wyraziści. Aż żal, że cykl dobiegł końca.

Język nie jest stylizowany na staropolszczyznę, co zdecydowanie ułatwia odbiór książki młodszym czytelnikom. Chyba każdy jest w stanie utożsamić się z bohaterami. Świetnie prowadzona narracja i idealnie skrojona fabuła bezsprzecznie stanowią atuty Płomiennej korony. Jedynym mikro minusem są zdarzające się literówki, jednak przy tej objętości tomu można na ten fakt przymknąć oko.

Wiadomo, że nie jest to podręcznik historii. Jednak zgrabność i duże obeznanie Cherezińskiej w opisywanych wydarzeniach sprawia, że licentia poetica jest idealnie dopasowana. Wszystko jest niesamowite i zarazem zarazem prawdobodobne. Niewątpliwie cały cykl sprzyja przywróceniu ogółowi pamięci o niezwykłych, choć zamierzchłych dziejach. Polska historia potrafi zaskakiwać i zafrapować, szczególnie, gdy do jej opisywania zasiądzie pisarka tego formatu co Elżbieta Cherezińska.

Wraz z koronacją Władysława Łokietka kończy się cały cykl. Mimo to mam nadzieję, że autorka nie pozostawi czytelników w niedosycie. Co z jaszczurką wykradzioną przez Kalinę? Czy żmij rzeczywiście stanie się zarzewiem wojny? Jak dalej potoczą się losy Rikissy i Lipskiego? Uda im się znaleźć szczęście? Co ze Starszą Krwią? Pytań jest zdecydowanie więcej.

Choć w recenzji nie powinno być miejsca na prywatę, to jednak muszę przyznać, że chciałabym jeszcze kiedyś przeczytać, a co za tym idzie spotkać postacie, które zasiedlają karty cyklu „Odrodzone Królestwo”. Czekam również na inne, wyciągnięte z mroków dziejów opowieści. Te bliższe mojej specjalności gotowa byłabym nawet skonsultować zupełnie za darmo. Byle przeczytać jeszcze raz tak wybitny kawałek (chociaż przy tej objętości stosowniejsze byłoby słowo kawał) powieści historycznej. Zdecydowanie polecam!

 

Plus minus:

Na plus:

+ świetnie prowadzona narracja

+ ciekawy sposób kreowania postaci

+ zręczne dopasowanie zdarzeń niemożliwych do prawdopodobnych oraz faktów historycznych

+ mimo znanej historii trzyma w napięciu

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Płomienna korona

Autor: Elżbieta Cherezińska

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8116-058-2

Liczba stron: 1088

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 49,00 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Iwona pisze:

    Podzielam tę opinię.
    Jedna rzecz mnie lekko irytowała, a mianowicie zapis żeńskiej postaci nazwiska Zaremba, jako Zarembowa i Zarembówna, podczas gdy chyba poprawna forma, to Zarembina, Zarembianka. Ale to naprawdę detal.
    I jeszcze malutka uwaga do Recenzentki. Wytykając komuś literówki, należy wyjątkowo dokładnie skorygować własny tekst 🙂

Zostaw własny komentarz