Przegląd nowości wydawniczych (XI)


Przegląd nowości wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce w nadchodzących czternastu dniach. W co drugi poniedziałek zaprezentujemy kolejne książki, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

 

 

Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii

Wielkie namiętności i sekrety dnia codziennego z historią Polski w tle! Zapraszamy do fascynującej lektury o życiu uczuciowym Jagiellonów. Poznaj historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, odkryj, jakie intymne sekrety skrywał Władysław Warneńczyk i dowiedz się, kto w rodzie uchodził za rozpustnika.
Sięgnij po najnowszą pozycję Iwony Kienzler – autorki bestsellerowych biografii historycznych, a przekonasz się, że życie miłosne Jagiellonów kryje wiele niespodzianek i tajemnic.

Premiera: 26 sierpnia 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Lira.

Kajety Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej

„[Szkoła Rycerska] była pierwszą nowoczesną, wzorowaną na przykładach zachodnich (m.in. Kolberga i Wiednia, Vincennes i Paryża, Luneville, ale także Moskwy,  później Petersburga), państwowa szkoła utrzymywana przez Skarb Państwa, której założenie obiecywał narodowi Stanisław August w swoich Articuli pactorum conventorum zaprzysiężonych 7 września 1764 roku: „amore boni publici szkołę rycerską na młódź szlachecką postanowić pragniemy i pilne mieć oko, aby w przyzwoitym trzymana była ćwiczeniu”.  (…)

Pierwszy tom Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej (KKK) poświęcony został przede wszystkim wydobytym z archiwów tekstom, które eksponują kwestie moralne, jak Katechizm kadecki(kilka redakcji), Definicje różne przez pytania i odpowiedzi oraz proceduralne Formularz przyjmowania kadetów do nowicjatu lub Formularz obleczenia kadeta w mundur korpusowy(przyjmowanie Kadeta, a za czas jakis oblekanie w mundur), wreszcie dotyczące obyczajów i zachowania w Szkole, tak w perspektywie normatywnej, jak życia codziennego i obyczajowości „stosowanej”. Materiały te pozwalają nie tylko wejrzeć w kwestie edukacyjno-moralne, lecz także w rytuały i procedury Korpusu Kadetów, mające wymiar tyleż symboliczny, co ideowy, ale również praktyczny, z narzuconym, sztywno określonym porządkiem uroczystosci. Wiedza na ten temat, na temat procedur, pozwala także odpowiednio czytać i rozpoznawać teksty ikonograficzne, takie jak – również zamieszczone w tomie – obrazy Jana Piotra Norblina, Stanisław August Poniatowski w Szkole Rycerskiej oraz Adam Kazimierz Czartoryski w Szkole Rycerskiej.”

Premiera: sierpień 2017

Zamojszczyzna 1918-1959

Dr Zygmunt Klukowski nie był pisarzem, nie tworzył świata słowami. Odwrotnie – starał się jedynie oddać to, co postrzegał. Czasem, jak w 1942 roku, tych słów mu brakowało. Notował na gorąco historię Zamojszczyzny i jej mieszkańców: rozwój II Rzeczpospolitej, ale też narastający w niej antysemityzm, okupację niemiecką (pacyfikację wsi zamoj­skich, Holokaust, partyzantkę), wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu, niszczenie podziemia niepodległościowego. Stworzył uniwersalną, jedyną w swoim rodzaju, kronikę XX wieku, która odnosząc się do wydarzeń regionu –obrazuje istotę doświadczenia Polski.

Premiera: sierpień 2017
Książka dostępna na stronie Ośrodka KARTA.

Niewolnice haremu

Niewielu Europejczyków potrafi wyobrazić sobie, jak wygląda harem. Sądzi się, że żony Arabów spędzają tam czas beztrosko i pełne pożądania czekają na męża. Tymczasem to istne piekło. Autor, który 10 lat służył w Legii Cudzoziemskiej i dokładnie poznał obyczaje Arabów, przybliża nam okrucieństwo i bezwstyd, jakie tam panują.

Premiera: 8 sierpnia2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Rytm.

Ossów 1920. Początek cudu nad Wisłą

W sierpniu 1920 roku Armia Czerwona naciera na Warszawę, by po jej zdobyciu ponieść pochodnię rewolucji na zachód Europy. Wojsko Polskie zażarcie broni przedpoli stolicy, by dać czas Naczelnemu Wodzowi Józefowi Piłsudskiemu na przygotowanie kontrofensywy znad Wieprza.

14 sierpnia bolszewicy przełamują obronę na południe od Wołomina i wdzierają się do wsi Ossów. Już tylko kilkanaście kilometrów dzieli ich od rogatek prawobrzeżnej Warszawy. Polskie dowództwo rzuca do walki ostatnie rezerwy - kompanie ochotnicze składające się głównie z młodzieży bez doświadczenia bojowego. Za cenę ciężkich strat zatrzymują one impet wroga. Krwawy bój o Ossów wybucha na nowo. W walce, niosąc posługę ciężko rannemu, ginie kapelan I batalionu 236. pułku piechoty ks. Ignacy Skorupka.

Na obelisku upamiętniającym bohaterskiego kapłana i obrońców Ossowa na tamtejszym cmentarzu wojennym wybito napis: „14 sierpnia 1920 r. siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy, a wróg odstąpił...”

Dziś Ossów jest ważnym miejscem pamięci narodowej. Co roku 15 sierpnia - w święto Wojska Polskiego - odbywają się tu obchody i inscenizacje zwycięskiej bitwy warszawskiej.

Na 112 kolorowych stronach, na których znalazło się ponad 100 ilustracji i map, dowiesz się, jak ocalono Warszawę w 1920 roku.

Premiera: 10 sierpień 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Bellona.

Karta nr 92

TEMAT NUMERU

Między USA a RP

W Roku Woodrowa Wilsona przypominamy polsko-amerykańskie stosunki w latach 1917–26. Głosami świadków i uczestników wydarzeń, m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, pokazujemy, jak dzięki zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w I wojnę i postulatowi ich prezydenta o konieczności odrodzenia Rzeczpospolitej – uzyskuje ona niepodległość. W kolejnych latach zdewastowanej wojną, zubożałej Polsce pomagają amerykańskie organizacje pod egidą Herberta Hoovera. Społeczeństwo II RP entuzjastycznie odnosi się do USA, czego zwieńczeniem jest  złożona w 1926 roku na ręce amerykańskiego prezydenta imponująca Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, zawierająca 5,5 miliona podpisów wdzięcznych polskich obywateli.

W NUMERZE TAKŻE:

Złożenie broni
Dziennik Michała Römera, legionisty i gorącego zwolennika Piłsudskiego, ze Szczypiorna 1917 – krytyczna ocena decyzji Komendanta o zerwaniu sojuszu z Niemcami.

Dobra Zamoyskich
Zygmunt Klukowski, kronikarz Zamojszczyzny, o funkcjonowaniu Ordynacji Zamoyskich i życiu w przedwojennym Zwierzyńcu.

Do Francji i Niemiec
Polski los w czasie II wojny: opowieść Tadeusza Gluzy o ucieczce na Zachód w 1939 roku, domknięta wspomnieniem z 1946 roku – opisem spotkania z bratem w obozie dla dipisów.

Niepamięć rodzinna
Refleksja Zbigniewa Gluzy o stanie pamięci na temat własnej rodziny i pamięci społecznej o polskich doświadczeniach w XX wieku.

Portret okupanta
Moment wkraczania do Białegostoku Armii Czerwonej i fotografie jej żołnierzy z miejscowego atelier.

Wspólny los
Wspomnienia Haliny Górskiej, wilnianki, o represjach sowieckich w latach 1950–56, dotykających Polaków i Litwinów.

Meandry inwestycji
Jerzy Gwiaździński, ekspert gospodarczy lat 60. i 80., o absurdach gospodarki Peerelu oraz kontynuacja dyskusji o dąbrowszczakach i sprawa pamięci o polskich Sprawiedliwych z Czekanowa na Podlasiu.

Premiera: sierpień 2017
Książka dostępna na stronie Ośrodka KARTA.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz