„Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywne spotkanie z historią” – K. Mital – recenzja


Niesamowita przygoda dla wszystkich czytelników, bez względu na wiek. Ta wyjątkowa książka, choć przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży, przypadnie do gustu każdemu, kto chce chociaż w małym stopniu zrozumieć jak wyglądało życia podczas Powstania Warszawskiego.

Na taką książkę warto było czekać. Wydawnictwo Meandry wpadło na fantastyczny pomysł i stworzyło pozycję, która z pewnością zainteresuje młodzież i przekona ją, że historia wcale nie musi być nudna i nie chodzi w niej tylko o daty i nazwiska. Przeżycia i świadomość dawnych wydarzeń, które miały wpływ na to, jak dziś wygląda nasz kraj – właśnie to powinno przekazać się dzisiejszym uczniom. Można tylko liczyć na to, że jeśli nawet nie w szkole, to dzieci będą mieć z taką lekturą styczność chociażby w domu.

Czym różni się Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni od innych książek dla młodszych czytelników? Otóż jest to książka interaktywna! Na samym początku czytelnik wciela się w postać głównego bohatera o imieniu Janek i ma okazję poczuć – choćby namiastkę – atmosfery panującej w okupowanej Warszawie. Następnie stają przed nim wybory, bo to właśnie każdy z odbiorców zostaje współautorem książki. Janek może więc pozostać cywilem lub dołączyć do uczestników powstania, budować barykady lub nauczyć się konstruować granaty. Dzięki temu książkę czytać można nawet kilka razy, gdyż losy bohatera toczą się różnymi torami i za każdym razem ukaże się Wam inna historia.

Koncepcja książki jest bardzo ciekawa, z tym nie ma się co spierać i należy jedynie przyklasnąć pomysłodawcom, bo tego typu pozycji na rynku powinno z pewnością ukazać się znacznie więcej. Na całe szczęście i tak na księgarnianych półkach można coraz częściej natrafić na książki historyczne dla młodzieży, ale Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni zdecydowanie się pośród nich wyróżnia. Ogromną zaletą jest także lekkość z jaką prowadzona jest narracja i to pomimo faktu, że przecież temat nie jest łatwy i przyjemny, wymaga za to refleksji i zastanowienia. Autor trafia jednak w punkt, bo jak najlepiej oddać atmosferę takiego wydarzenia, jeśli nie poprzez „wprowadzenie” odbiorców do świata, w którym rozgrywa się historia?

Aby pozycja była jeszcze bardziej atrakcyjna, wewnątrz książki czytelnik znajdzie całe mnóstwo ciekawych i pięknych ilustracji, które ubarwiają całość. Wydanie jest zadbane, ma odpowiedni rozmiar czcionki oraz bardzo dobrej jakości papier.

Podsumowując, Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni to książka idealna, po którą koniecznie powinni sięgnąć wszyscy rodzice, którzy chcą, by ich dzieci lepiej poznały historię II wojny światowej. W ten sposób z pewnością zainteresują swoje pociechy niezwykle ciekawym tematem, a także pozwolą im zrozumieć, czym właściwie było powstanie i przed jakimi wyzwaniami stali ich rówieśnicy, żyjący w tych trudnych i niebezpiecznych czasach. A to wszystko przez zabawę!

 

Plus minus:

Na plus:

+bardzo ciekawa forma

+temat

+nauka poprzez zabawę

+lekka narracja

+ilustracje

Na minus:

-brak

 

Tytuł: Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywne spotkanie z historią

Autor: Krzysztof Mital

Wydawca: Meandry

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-947404-2-9

Liczba stron: 120

Okładka: miękka

Cena: 29,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz