„Impuls” – T. Duszyński – recenzja


W najbliższych dniach na księgarnianych półkach pojawi się nowa pozycja będąca konstelacją historii alternatywnej, kryminału i fantastyki – skutecznie powiązanych ze sobą nicią przemyśleń filozoficznych. Tomasz Duszyński, polski dziennikarz, scenarzysta gier komputerowych oraz znany autor, postanowił podzielić się z czytelnikami swoją nową powieścią pt. Impuls.

Powieści oscylujące wokół alternatywnych rzeczywistości stanowią trudne zadanie dla autora – aby opowiedziana historia posiadała stabilny fundament, pisarz musi posiąść wiedzę nie tylko historyczną, ale i naukową oraz społeczną. Tomasz Duszyński bez wątpienia sprostał temu zadaniu. Opowiedziana przez niego historia opiera się na wielu prawdziwych wydarzeniach i postaciach. Ponadto bohaterowie powieści, tacy jak m.in. Józef Piłsudski, zostali ukazani z nowej – chciałoby się powiedzieć – niekonwencjonalnej perspektywy, choć w znacznej mierze zgodnej z historiografią. Myślę, że miłośnicy naczelnika II Rzeczypospolitej z powieści Duszyńskiego mogą dowiedzieć się o wielu nietuzinkowych faktach na jego temat, zwłaszcza gdy powiążemy losy Piłsudskiego z innymi (rzeczywistymi) postaciami występującymi w książce, mianowicie Agnieszką Pilchową czy Stefanem Ossowieckim – słynnymi polskimi spirytystami.

Właściwa akcja powieści toczy się w 1932 r. Świeżo odrodzone Państwo Polskie od ponad dziesięciu lat prowadzi wojnę z Niemcami i Rosją Radziecką. Ale jak do tego doszło? Jak potoczyłyby się losy naszego narodu, gdyby marszałek Piłsudski zerwał traktat ryski z 1921 r.? Gdyby przewidział, że zmiażdżenie Polski w nazistowsko-radzieckim maglu jest tylko kwestią czasu? Tomasz Duszyński w niezwykle kreatywny sposób odpowiada na te pytania. W każdym razie w alternatywnym świecie Impulsu Polska jest rozrywana przez działania wojenne, świat płonie, wojska japońskie utrzymują przewagę nad Stanami Zjednoczonymi, zaś Hitler, jako świeżo wybrany kanclerz, stara się przechylić szalę zwycięstwa na stronę Niemiec. Wewnątrz wojennego tornada pojawiają się dwaj główni bohaterowie powieści – prof. Andrzej Winnicki, genialny polski wynalazca i konstruktor, oraz jego syn – Marek, walczący wówczas na zachodnim froncie działań wojennych. Szybko okazuje się, że europejskie mocarstwa (wśród których, zgodnie z alternatywną rzeczywistością Duszyńskiego, należałoby wymienić także Polskę!) patowały się nawzajem. Jedyną szansą na zwycięstwo są nowe rozwiązania technologiczne. Zdaje się, że projekt „Golem” autorstwa Andrzeja Winnickiego, którego celem jest stworzenie super-żołnierzy, przyniesie Polsce zwycięstwo. Jednak sprawy szybko zaczynają się komplikować...

Tomasz Duszyński w kompetentny i merytoryczny sposób pyta czytelnika o niebezpieczeństwa związane z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, o istnienie Boga, o istotę miłości i patriotyzmu. Powyższe komponenty powieści, w syntezie z przyjemnie opowiedzianą i trzymającą w napięciu historią, sprawiają, ze książka jest odpowiednia zarówno dla czytelników starszych, jak i dla młodzieży. Impuls nie tylko poszerzy wiedzę czytających ją osób, ale i wzmocni ich świadomość.

Rozdziały dotyczące opowiadanej historii przeplatają się ze „wspomnieniami” Józefa Piłsudskiego. Sama konstrukcja powieści stanowi ciekawą kompozycję, dzięki czemu czytelnikowi trudno jest się znudzić. Autor umiejętnie kompiluje wydarzenia, jednocześnie transferując nowe, ciekawe fakty i informacje. Język powieści także zasługuje na pochwałę – autor zadbał o to, aby czytelnik nie poczuł się skonsternowany wielością treści i naukowych terminów.

Wydawnictwo Sine Qua Non od wielu lat raczy polskich czytelników niebagatelną literaturą. Impuls Tomasza Duszyńskiego bez wątpienia spełnia standardy ciekawej i pouczającej powieści, która z pewnością zostanie ze swoimi odbiorcami na dłużej.

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ prosty język

+ książka zadaje czytelnikowi ważne pytania

+ dużo faktów historycznych

Na minus:

- zbyt duża doza fantastyki

 

Tytuł: Impuls

Autor: Tomasz Duszyński

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 9788365836212

Liczba stron: 368

Okładka: miękka

Cena: 27,49

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Ben pisze:

  Polska mocarstwem w dwudziestoleciu? Musiałaby chyba odnalezc tyle ropy ile jest w kuwejcie

 2. Amber pisze:

  Czy naprawdę dla autora recenzji wadą w książce fantastycznej jest zbyt duża ilość fantastyki?

  • Miklosz pisze:

   W książce fantasy może być np. zbyt dużo magii, która zbyt dominuje np. nad logiką

  • Marcin pisze:

   Oczywiście. Podobnie jak w książkach romantycznych może być zbyt duża doza romantyzmu, który zamiast przejawiać się w sposób subtelny i poetycki, zaczyna zmieniać książkę w przeciętną telenowelę. Podobne zagrożenia występują w każdym innym rodzaju powieści. „Impuls” był naprawdę ciekawą i mądrą pozycją, chociaż moim zdaniem, alternatywna rzeczywistość tego rodzaju byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby zrezygnowano z niektórych niepotrzebnych fragmentów przesyconych fantastyką.

Zostaw własny komentarz